31.08.2007 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Statistici mapují aktuální stav českého zemědělství

Zjištěné údaje slouží zároveň pro aktualizaci registru farem.

Rozsáhlé šetření, jehož cílem je zmapovat aktuální strukturu českého zemědělství, zahajuje v těchto dnech Český statistický úřad. Obsahem šetření nazvaného ZEM 2007 budou jak údaje o výměře a využití obhospodařované půdy a stavech hospodářských zvířat, tak o počtu a struktuře pracovníků, o zemědělských strojích a zařízeních i další informace, jako je ekologické hospodaření, nezemědělské činnosti v rámci rozvoje venkova a podobně. Šetření se bude týkat zhruba 70 procent evidovaných zemědělců. Základním kritériem pro zjišťování je výměra od jednoho hektaru obhospodařované zemědělské půdy. Další měřítka jsou nastavena tak, aby byla zmapována výměra a využití orné půdy, a to jak vlastní, tak pronajaté. Pozornost se věnuje i ovocným sadům, pěstování zeleniny či květin.
Opomenuty nezůstanou ani skleníky a fóliovníky, šetří se i stavy jednotlivých hospodářských zvířat či vybavenost hospodářství stroji a zařízeními. Předmětem zájmu je i zpracování vlastních výrobků a stále aktuálnější ekologické zemědělství.
Velké zemědělské podniky podléhají zjišťování plošně vyplněním dotazníků. Fyzické osoby s malým rozsahem výroby a drobné zemědělce-samozásobitele ve vybraných 4514 obcích ze všech okresů republiky v těchto dnech oslovují tazatelé vyškolení ČSÚ. Letošní strukturální šetření svým obsahem a rozsahem navazuje na předchozí výběrová šetření konaná v roce 2003 a 2005 a je zčásti finančně podporováno z rozpočtu Evropské unie. Zjištěné údaje slouží zároveň pro aktualizaci registru farem, který je podkladem pro každoroční výběrová zjišťování v zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down