07.10.2004 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní veterinární dozor – záruka před šílenstvím

Vyšetřování porážených krav nad 30 měsíců a kusů uhynulých starších než 24 měsíců je dnes veřejností vnímáno již jako samozřejmost. Je tomu tak i v ostatních zemích EU. Trh hovězím masem již není vnímán jako rizikový.

Bezpečnost hovězího masa na trhu u nás garantuje státní veterinární dozor. Od počátku roku 2001 bylo ke konci letošního měsíce září vyšetřeno 651 829 vzorků mozků skotu, přičemž pozitivních případů bylo 14. To je opravdu málo, zejména v porovnání se srovnatelnými chovy v Německu, Francii, Španělsku a v ostatních zemích, kde jsou počty pozitivních kusů v řádu stovek, popřípadě desítek.
Malý výskyt BSE, neboli nemoci šílených krav, v naší republice svědčí jednak o účinnosti státního veterinárního dozoru, jednak o zodpovědnosti našich chovatelů, kteří respektovali všechny platné zákazy krmení skotu masokostními moučkami.
Malá četnost onemocnění BSE u nás potvrzuje teorii, že k nakažení dobytčat došlo zřejmě nepřímou kontaminací krmiva ještě v době, kdy se na trhu mohla takto kontaminovaná krmiva pohybovat, zejména v polovině devadesátých let.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down