Státní veterinární správa stáhla z trhu 300 kg mraženého mečouna kvůli obsahu rtuti

Státní veterinární správa (SVS) stáhla z trhu část zásilky mražených filetů z mečouna. Laboratorní vyšetření prokázalo, že ryby obsahovaly zvýšené množství rtuti. Zhruba 300 kg produktu bude zlikvidováno. Spotřebitelé, kteří by náhodou měli výrobek v mrazácích, mohou ryby vrátit v místě prodeje.

Zásilku o celkové hmotnosti 1320 kg dovezla do České republiky firma AG Seafood od belgické firmy Oceanwide – ryby však původně pocházely z Vietnamu.  Z celkového množství bylo 1140 kg distribuováno do obchodních společností Makro CZ, Metro SK a Metro HU. 1013 kilogramů výrobku bylo prodáno konečnému spotřebiteli jako rozmražený produkt s datem spotřeby 7. února 2016.

Staženo z uvedených řetězců bylo celkem 127  kg. Toto množství bude zlikvidováno u příjemců zásilek. Dalších 180 kg rybího výrobku bylo pozastaveno ve skladu Fjord Bohemia v Praze. Tato část zásilky bude zlikvidována nebo vracena do Vietnamu.

 Identifikace výrobku:

Sashimi Swordfish Loin

Šarže: VN/257/III/012

Datum spotřeby: 3. 4. 2017

Datum spotřeby po rozmražení: 7. 2. 2016

 Je možné, že někteří spotřebitelé výrobek zakoupený jako rozmrazený následně zamrazili a uchovali v mrazicím zařízení. V takovém případě mohou rybu vrátit v místě, kde ji zakoupili.

Rtuť patří do skupiny tzv. kumulativních jedů, které mohou způsobovat celou řadu komplikací. V závislosti na množství nahromaděného jedu v těle se objevují zažívací problémy, potíže s ledvinami, příp. neurologické změny. Ve výjimečných případech dochází k trvalému poškození zdraví, popř. k úmrtí. Laboratorní vyšetření zjistilo ve vzorcích zhruba dvojnásobné množství rtuti, než povolují limity. Toto množství nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost.*

 Mgr. Petr Pejchal

Tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *