Stavy bobrů ukáže až zima

Ekologové se obávají, že srpnová povodeň mohla ohrozit početní stavy bobrů na Labi. V posledních deseti letech díky ozdravování Labe totiž zaznamenali na středním toku řeky v Německu rozmach stavu těchto zvířat.

Ve středoněmeckých rezervacích v povodí Labe žilo do povodní kolem 5000 bobrů. Peter Ibe z přírodní rezervace Střední Labe soudí, že obětí záplavy se mohla stát především mláďata. „Lepší přehled získáme až v zimě,“ dodává Dieter Selter z regionální organizace německého svazu ochránců přírody v Torgau. Přesněji zjišťovat stavy je možné až v zimě, kdy bobři vystřídají ve svém jídelníčku podvodní rostlinstvo za kůry stromů. „Na povodně jsou bobři zvyklí, a tak si staví i menší ostrůvky k přežití, na které se stahují při záplavách,“ říká Selter. Letos v srpnu ale byl proud tak silný, že i tyto ostrůvky voda zaplavila a bobří rodiny od sebe oddělila. Na své příbuzné jsou odkázána hlavně mláďata, která s rodinou žijí až od tří let věku.
Po druhé světové válce se zvířata stala ohroženým druhem, k čemuž přispívalo i enormní znečišťování řeky v tehdejším Československu a zaniklé Německé demokratické republice. V posledních letech se ale obří hlodavci rozšiřují tak rychle, že jim středoněmecký polabský prostor nestačí a pronikají až na české území i jinam v Německu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *