10.02.2010 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavy dojných krav loni klesly

Počet krav bez tržní produkce mléka vzrostl

Stavy v ČR chovaných dojných krav se v loňském roce snížily zhruba o 16.000 na 384.000 kusů. Počet krav bez tržní produkce mléka naopak vzrostl přibližně o 12 procent na 172.000. Celkové stavy skotu byly ke konci loňského roku o 0,2 procenta meziročně nižší, zemědělci chovali 1,355 milionu kusů zvířat.
Úbytek dojnic je důsledkem poklesu výkupních cen mléka, který zemědělce trápí už více než rok. Průměrné ceny komodity se v roce 2009 meziročně propadly o 29,3 procenta.
Mléko nejvyšší třídy jakosti bylo loni nakupováno za průměrnou cenu 6,20 Kč za litr. Náklady na produkci litru mléka se přitom podle odborníků pohybují kolem osmi korun. V důsledku ztrátové výroby tak řada chovatelů během roku redukovala či zcela rušila své chovy. Odborníci se shodují, že nedojde-li v brzké době k růstu výkupních cen, bude krav i letos nadále ubývat.
Podle předsedy Svazu marginálních oblastí jsou spoluviníky nadprodukce mléka na evropském trhu také český stát a ministerstvo zemědělství, které v době přebytku mléka na unijním trhu navyšuje dotace jeho producentům. Logickým řešením současné situace by bylo snížení produkce o desetinu, nižší přebytky by spolehlivě posílily pozici zemědělců při vyjednávání a umožnily jim dosáhnout lepší ceny mléka. Svaz marginálních oblastí sdružuje farmáře z horských, podhorských a příhraničních oblastí, kteří se věnují převážně pastevnímu chovu masného skotu.
Podle dřívějšího odhadu Zemědělského svazu byl loňský pokles stavů dojnic ještě výraznější a ubylo jich na 375.000 (údaje České plemenářské inspekce podle zvířat zařazených v kontrole užitkovosti). Počet skutečně dojených krav tak může být nižší, než uvádějí čísla statistiků
Na 100 krav se loni narodilo 96,5 kusu telat, meziročně o 2,1 procenta více, na stejný počet krav farmáři odchovali 88,3 kusu telat (o 2,5 procenta více než o rok dříve). Na jatka chovatelé loni prodali přes 374.000 kusů hovězího dobytka, srovnatelně jako v roce 2008.
Současné počty skotu v zemi jsou na 40 procentech stavu před 20 lety. S tím souvisí i klesající produkce mléka, kterého v roce 1989 české krávy nadojily téměř pět miliard litrů.
Výroba mléka v Evropské unii je v současnosti regulována systémem kvót, který každému ze států stanoví, kolik mohou jeho zemědělci za rok vyrobit. Kvóty se každým rokem zvyšují, a to až do roku 2015, kdy by měly být úplně zrušeny. Chovatelé však nárůst kvót viní z propadu výkupních cen a již delší dobu usilují o jejich snížení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down