22.05.2007 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavy drůbeže klesají, počet ovcí a skotu se zvyšuje

Stavy prasat se téměř nezměnily.

Podle Českého statistického úřadu přibylo v meziročním srovnání k 1. dubnu hovězího dobytka o procento na 1,39 milionu kusů.Výrazně se zvýšil počet ovcí, a to o čtrnáct procent na 169 tisíc kusů. Naopak stavy drůbeže se snížily o 4,5 procenta na 24,6 milionu kusů.
Za pokles stavů drůbeže může loňské snížení cen kvůli ptačí chřipce. Nyní farmářská cena kuřat roste a překročila 20 korun za kilogram. Do Polska, kde je v současnosti nedostatek drůbeže, je možné vyvážet drůbeží maso za 24 korun za kilogram. Po předchozím poklesu stavu, počet ovce trvale přibývá, a to za posledních sedm let. Podle chovatelů k tomu přispělo obnovení podpor na konci devadesátých let.
Nejvýznamnější je stabilizace u hovězího dobytka, jehož počet se dlouhodobě snižoval. K obratu přispělo zřejmě i to, že skot byl jedinou komoditou v živočišné produkci, kde ceny loni v celoročním průměru neklesly pod hranici rentability.
Stavy prasat se téměř nezměnily. K 1. dubnu zemědělci chovali 2,83 milionu prasat proti 2,84 milionu loni. Chov je ale nyní v krizi kvůli nízkým výkupním cenám.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down