26.08.2009 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavy drůbeže u nás vzrostly o 13 procent

Ve Zlínském kraji byl zaznamenán pokles

Ve Zlínském kraji poklesly za poslední čtyři roky stavy drůbeže o 12,4 procenta. Zatímco v polovině letošního roku chovali farmáři zhruba 1,148 milionu kusů, v polovině roku 2004 to bylo přes 1,31 milionu, tedy téměř o 163.000 více. V celé zemi se naopak v tomto období počty chované drůbeže o 13 procent zvýšily.
Za poklesem stavů drůbeže v kraji stojí podle odborníků malá rentabilita chovů způsobená nízkými výkupními cenami a naopak zvyšujícími se náklady na suroviny. Chovatele drůbeže v regionu nyní trápí stejné problémy jako jejich kolegy, kteří chovají prasata nebo skot. Snižování počtu chované drůbeže v kraji lze očekávat i do budoucna. V meziročním porovnání se ale stavy drůbeže ve Zlínském kraji snížily jen nepatrně, a to zhruba o 2,5 procenta. V celé zemi naopak stavy drůbeže od loňského června mírně vzrostly asi o 538.000 na 25,971 milionu kusů. Od loňského června se snížily počty chované drůbeže kromě Zlínského i ve středních Čechách a v Plzeňském, Ústeckém a Pardubickém kraji. Největší nárůst naopak nastal v Královéhradeckém kraji, kde se počty drůbeže meziročně zvýšily téměř o 60 procent na 3,059 milionu kusů.
Největšími chovateli drůbeže jsou nyní zemědělci ze středních Čech, kteří jí mají více než 5,7 milionu kusů, následují farmáři z Jihomoravského, Jihočeského a Královéhradeckého kraje. Nejméně drůbeže naopak chovají zemědělské podniky z Liberecka. Zlínskému kraji, který se na celorepublikových číslech podílí zhruba 4,4 procenta, patří devátá příčka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down