08.09.2009 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavy hospodářských zvířat se snižují

Poptávka po krmivu klesá

Zemědělská výroba v Pardubickém kraji je podle některých zemědělců v krizi, živočišná i rostlinná výroba se kvůli nízkým výkupním cenám komodit stále více propadá. Řada zemědělských podniků bude ráda, pokud jejich letošní výsledky skončí alespoň na nule.
Zemědělci vydali velké peníze na rekonstrukci stájí, aby splnili podmínky Evropské unie a teď nemohou umořit úvěry.
Výkupní ceny mléka se stále pohybují zhruba o dvě koruny až 2,50 pod výrobními náklady. Farmáře litr mléka stojí zhruba osm korun nebo o 50 haléřů víc.
Všechny vstupy jdou těžce nahoru. Špičkové dojnice musíte krmit sójou, dříve stála 6000 korun za tunu, dnes už ji koupíte za 10.000 korun. Zdražila se také nafta, elektřina, vodné a stočné. Podniky se snaží mít co nejméně zaměstnanců.
V Evropě je mléka dostatek, jen Německo v minulém období navýšilo výrobu mléka ve výši celoroční kvóty České republiky. Současnou krizi ale ustojí lépe, protože oproti českým dostávají němečtí farmáři téměř dvojnásobné dotace. Platí sice vyšší nájemné za pronajatou půdu, jenže hospodaří na rozdíl od našich zemědělců převážně na půdě vlastní, ze které nájem na rozdíl od nás neplatí.
Podobná situace je v rostlinné výrobě. Ceny krmného a potravinářského obilí jsou letos velmi nízké. Krmivo pro skot a prasata stojí okolo 2000 až 2300 za tunu, přitom optimální cena by byla kolem 3000 korun. Poptávka po krmivu klesá, snižují se stavy hospodářských zvířat. Ceny jsou velmi špatné, protože je celoevropská nadprodukce. Ceny si diktují výkupní organizace.
Situaci ve všech odvětvích mohou podle zemědělců alespoň z části zachránit včasné státní dotace. Pokud zemědělci dostanou dotace pro letošní rok již koncem října a nikoliv v prosinci, tak jako tomu bylo v minulých letech, zvládnou zaplatit pohledávky s termínem platby do konce října, což je většina odebraných hnojiv a chemických prostředků v tomto roce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down