11.04.2007 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavy koní se v ČR za čtyři roky zvýšily o polovinu

Koně se v ČR těší rostoucí oblibě a jejich počet se podle ústřední evidence od poloviny roku 2003 zvýšil o 50 procent na současných 60.000.

Kdysi nepostradatelná hospodářská zvířata jsou dnes stále populárnějšími společníky člověka pro volný čas a jízda na koni si podle odborníků v ČR získává stále více příznivců.
Po roce 1989 stavy koní klesaly, ale v roce 1996 nastal obrat a od té doby se chov rozšiřuje. Hospodářské využití je přitom již jen okrajové, např. v lesích. K velkému rozvoji dochází u zájmového ježdění a jezdecké turistiky. Roste také počet poníků a malých koní, protože vzrůstá zájem dětí o jezdecký sport.
Chov koní se netýká pouze jezdeckých klubů; mnozí lidé chovají jednoho či dva koně doma na vhodném pozemku.
Přibývá rovněž farem zaměřených na chov koní, které lidem nabízí vyjížďky, pobyty, nebo tábory spojené s jezdectvím. Podle odhadů se jejich počet blíží ke 200. Populární se stává cestování na koni, například přechody hor. Hlavně v pohraničí vznikají specializované stezky; protože např. v sousedním Německu či Rakousku není tak jednoduché cestovat koňmo přes cizí pozemky či lesy; mnohdy tam platí zákaz vstupu.
Tradičně nejrozšířenějšími plemeny v ČR jsou český teplokrevník a anglický plnokrevník. Díky dovozům se ale plemenná skladba rozšiřuje. Zahraniční obchod vykazuje převážně záporné saldo, přičemž největším českým partnerem na trhu s koňmi je podle celní statistiky Německo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down