12.09.2016 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavy prasat na jižní Moravě klesly

Po tříleté stagnaci se chovy prasat na jižní Moravě dále zmenšují. Chovatelé v minulých letech měli k 31. červenci zhruba 170 000 kusů prasat, v letošním roce jen 142 766. Meziroční pokles je patnáctiprocentní.

Podíl Jihomoravského kraje na celorepublikovém chovu klesl pod deset procent (Český statistický úřad). V roce 2007 byly počty prasat v Jihomoravském kraji více než trojnásobné. Důvodem je klesající výkupní cena vepřového masa. Letos se pohybuje mírně nad 25 korunami za kg živé hmotnosti (loni to bylo o čtyři koruny více a za dva roky činí pokles podle Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě 28 procent).

Zemědělci čelí především dovozu vepřového masa z Německa za dumpingové ceny, jimž nejsou schopni konkurovat. Nevozí se jen druhořadé maso, které se neprodá v Německu, ale i kvalitní maso prodávané na trzích západní Evropy za výrazně vyšší cenu. Svaz chovatelů prasat podal žádost k antimonopolnímu úřadu, který ale uvedl, že nemá příslušné kompetence. O zmenšování chovů na jižní Moravě svědčí i nižší počet odchovaných selat, který klesl o osm procent na 132 000 kusů. Trend zmenšování a likvidace chovů ale nemá celorepublikovou platnost, například na vysočině chovy meziročně vzrostly o 74 000 kusů. Za celou ČR se stavy zvýšily o 11 000 kusů. Jihomoravské zemědělce trápí také slabší úroda kvůli suchu. Soběstačnost České republiky ve výrobě vepřového masa již několik let pomalu klesá a aktuálně činí 50 procent. Chovatelé předpokládají, že kvůli současným podmínkám by za letošní rok mohla klesnout produkce vepřového masa až o pětinu.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down