23.05.2008 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavy prasat v hradeckém kraji klesly o 23 %

Chov prasat je ztrátový.

Stavy prasat chovaných v Královéhradeckém kraji se k 1. dubnu meziročně snížily o 23 procent na 169.400 kusů. Údaj zveřejnila hradecká pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ). Příčinou propadu stavů je dlouhodobá ztrátovost chovu prasat. S chovem prasat končí zejména zemědělci, kteří jej neměli jako hlavní část svého podnikání.
Pokud se ceny vepřového masa nezvýší, klesnou stavy prasat ještě více. Stavy v hradeckém kraji se v posledních letech s různými výkyvy stále držely nad hranicí 200.000 prasat. Za posledních osm let byly nejvyšší v roce 2002, kdy dosáhly více než 264.000 kusů.
V celé ČR se stavy prasat od loňského do letošního dubna snížily o 14 procent na 2,4 milionu kusů. Meziroční pokles počtu prasat ČSÚ vykázal ve všech krajích s výjimkou Ústeckého. Největší propad nastal v Karlovarském kraji, stavy prasat se tam snížily o 37 procent.
Prezident Agrární komory Jan Veleba již dříve předpověděl, že cena vepřového letos vzroste až o 20 procent. Růst ceny zdůvodnil právě klesajícími stavy chovaných prasat. Farmářské ceny podle komory loni klesly o 7,6 procenta. Naopak podražily vstupy, zejména krmné směsi, v důsledku vyšších cen obilí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down