16.10.2003 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stejně jako v EU

Chovatelé skotu požadují vydání závazných předpisů k poskytování přímých plateb z unie, změnu systému podpory exportu mlékárenských výrobků nebo řešení situace ve veterinární asanaci území. Čeští producenti mléka prosazují zvyšování farmářské ceny mléka až na úroveň stávajících zemí Evropské unie. Shodli se na tom ve společném prohlášení při setkání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku.

Od roku 2002 ceny mléka klesají. Mlékárny nyní za litr mléka platí jen 7,60 koruny, zatímco v unii je cena nad 8,50 korun za litr. Proto je nutné zajistit navýšení o 20 haléřů za každý další měsíc. Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirkovského klesají ceny mléka i proto, že mlékárny nedokázaly udržet pozici na domácím trhu a mléko obchodníkům prodávají pod cenou. Další potíže v odbytu podle něj nastanou po vstupu do unie, protože mlékárenský svaz očekává zánik až třetiny zpracovatelů.
U hovězího masa chovatelé požadují vyšší cenu zejména u býků - ze současných 38 korun za kilogram by se měla zvednout ke 45 korunám. Podle Ladislava Steinhausera si zemědělci zaslouží stejné dotace jako v unii. Podle něj je třeba také finančně podpořit marketingovou agenturu, která bude propagovat domácí výrobce potravin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down