06.12.2002 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

STEM: Většina souhlasí s protesty zemědělců

S hlavním požadavkem zemědělců, tedy srovnatelným přídělem peněz od EU s farmáři v zemích patnáctky, souhlasí 70 procent dotázaných respondentů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro Český rozhlas a Českou televizi vypracovalo Středisko empirických výzkumů (STEM).

Protesty zemědělců proti vstupním podmínkám Evropské unie podporuje velká většina obyvatel, a to ve všech kategoriích obyvatelstva. „Opačný názor má pouze deset procent lidí a zbývajících 20 procent se neumí rozhodnout," řekl Radiožurnálu ředitel agentury Jan Hartl. Jednou z hlavních příčin podpory zemědělců je obava čtyř pětin obyvatelstva z toho, že čeští zemědělci bez vyšších dotací podlehnou konkurenci západoevropských rolníků.
To, že vláda dělá vše možné pro vyjednání nejlepších podmínek, si myslí 48 procent ze zhruba 600 dotázaných, 52 procent se přiklání k tomu, aby země vstoupila do EU i v případě, že se nepodaří vyjednat pro zemědělce rovnoprávné postavení s farmáři evropské patnáctky. Podle Hartla je výsledek nižší ve srovnání s dalšími výzkumy, které naznačují podporu vstupu do unie v rozmezí od 50 do 65 procent.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down