02.09.2022 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Střešní med SVS z centra Prahy vyhověl ve všech vyšetřovaných parametrech

Státní veterinární správa (SVS) společně se Státním veterinárním ústavem Praha (SVÚ) již pátým rokem chová na střeše budovy ústředí SVS na pražských Vinohradech včely. SVÚ v rámci projektu aktuálně vyšetřil med z letošní snůšky „veterinárních včel“. Med vyhověl ve všech ukazatelích daných vyhláškou stanovující požadavky na kvalitu medu.

„Pozitivní zprávou je, že v medu nebyla zjištěna přítomnost těžkých kovů a ani rezidua pesticidů,“ uvedl Jan Rosmus z oddělení chemie SVÚ Praha a dodal: Také další parametry pro med stanovené vyhláškou ministerstva zemědělství jsou na nadstandardní úrovni.“ Podobné vyšetření medu ze stejné lokality provedl SVÚ již v roce 2019. I tehdy laboratorní výsledky dopadly dobře, med neobsahoval žádné těžké kovy a ani pesticidy. Společný projekt tzv. „veterinárních včel“ i v budoucnu počítá s pravidelným vyšetřováním medu.

„Jsme velmi rádi, že kvalita medu pocházejícího z terasy naší budovy v centru Prahy vyhověla všem požadovaným kritériím. Podobné projekty, jako je ten náš, jsou důkazem, že včely mají svou opodstatněnou roli i ve větších městech, jako je Praha,“ sdělil ředitel sekce veterinární Petr Šatrán.

Střešní včelaření získává na popularitě a včelstva na střechy svých sídel umísťuje řada firem i veřejných institucí. Podle střešních včelařů je odhadovaný počet stanovišť včel v rámci České republiky zhruba 50, v Praze jich je 16. Zájem o včelaření v hlavním městě v posledních letech stoupá. SVS v současné době v hlavním městě eviduje přes 800 včelařů, kteří chovají skoro 6500 včelstev, což je téměř o 1000 více než před třemi roky. Včely se v Praze tradičně chovají především ve starší zástavbě rodinných domů ve čtvrtích, jako jsou například Troja, Libeň nebo Dejvice. Naopak v okrajových čtvrtích s novou zástavbou se tolik včelařů nevyskytuje.

Projekt bude i nadále sloužit k výzkumným a vzdělávacím účelům. Vedle toho k propagaci obou institucí poslouží stočený med z pěti včelstev střešních včel. Letos se stočilo přibližně 70 kilo medu.*

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down