27.11.2017 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Studium příčin ztrát včelstev a sledování trendů ve včelařství

V pořadí již třetí ročník semináře k projektu COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev se uskutečnil dne 11. listopadu 2017 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Seminář byl určen včelařům, kteří se účastní dotazníkového šetření při jarním zjišťování ztrát včelstev.

Projekt byl v ČR poprvé spuštěn na jaře 2014 a od té doby mají včelaři možnost vyplnit dotazník s přibližně 30 otázkami, které se týkají přezimování jejich včelstev a zootechnických zásahů provedených v předešlé sezóně. Dotazník je standardizován asociací COLOSS a je každoročně aktualizován. Cílem dotazníku je sledovat faktory, které mohou mít vliv na úspěšnost zimování včelstev a také sledovat změny ve vývoji včelařství ve zúčastněných zemích.

Díky včelařům, kteří vyplnili dotazník, máme cenné informace o ztrátách včelstev a faktorech, které mohou mít na ztráty včelstev vliv v jednotlivých letech. Jednotná mezinárodní metodika projektu umožňuje porovnání i s dalšími státy. Čeští včelaři přispěli do mezinárodní databáze z 5 % celkového počtu včelařů a     4 % celkového počtu včelstev. Největší zastoupení mají včelaři a včelstva z Německa. Počet včelařů zapojených do studie meziročně roste, přesto by pro přesnější a hlavně detailnější analýzu bylo potřeba, aby se zapojilo mnohem více včelařů. K zapojení do studie stačí pouze vyplnit dotazník, jehož aktuální verze bude k dispozici na jaře 2018. Veškeré informace k projektu, výsledky i mapy zavčelení jsou k nalezení na www.coloss.cz.

Bližší informace najdete v prosincovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down