07.12.2023 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Subkutánní ureterální bypass u koček – review

Vlašín, M., Kovaříková S. Subkutánní ureterální bypass u koček – review. Subcutaneous ureteral bypass in cats – review. Veterinářství 2023;73(12):656-660.

SOUHRN

Subkutánní ureterální bypass (SUB) je chirurgický zákrok používaný k léčbě akutních nebo chronických obstrukcí a stenóz močovodů u malých zvířat, zejména u koček. Tato procedura se obvykle provádí u zvířat s dilatací ledvinné pánvičky nebo s počínající hydronefrózou. Princip subkutánního ureterálního bypassu spočívá v tom, že se vytvoří nový trakt pro moč z ledvin do močového měchýře tak, že obchází stenózu nebo obstrukci ureteru. Jedná se o kombinaci nefrostomického (pig-tail) katétru a cystostomie. Nefrostomie a cystostomie jsou pak propojeny prostřednictvím subkutánního portu, který navíc umožňuje průběžnou kontrolu patence systému a sterility moče.*

SUMMARY
Subcutaneous ureteral bypass (SUB) is a procedure for a treatment of acute or chronic ureteral stenosis or obstruction in small animals, mostly cats. It is usually performed on animals with pyelectasia or with an early-stage of hydronephrosis. The SUB device was developed to allow bypassing the compromised ureter completely. It consists of a nephrostomy catheter and a cystostomy catheter joined subcutaneously by an injection port. This latter allows for sterile urine collection (for culture and / or urinalysis),flushing and contrast studies to be performed.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down