02.03.2009 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Světové ceny mléka jsou nejnižší od roku 2003

Světové ceny mléka jsou meziročně zhruba poloviční

Kvůli nákladům převyšujícím výkupní ceny mléka mají tuzemští chovatelé skotu vysoké ztráty. Někteří menší tuzemští farmáři museli již proto ukončit výrobu.
Zatímco v lednu 2008 vykupovaly tuzemské mlékárny od farmářů litr mléka v průměru za 10,04 koruny, v loňském prosinci to bylo 6,83 koruny. Výrobní náklady v ČR se podle výrobních oblastí pohybují mezi 8,2 a 8,8 koruny na litr. Propad výkupních cen nadále pokračuje i v letošním roce.
Statistiky za prosinec 2008 ukazují propad výkupních cen nejen v České republice, ale ve většině států EU. Meziročně se ceny o více než 30 procent snížily kromě ČR také v Belgii, Německu, Lotyšsku, Litvě a Polsku, vyplývá z materiálu ministerstva zemědělství. Další pokles dokument předpokládal i v prvních dvou měsících letošního roku, v některých státech by tento trend měl pokračovat i v březnu.
V reakci na kritickou situaci na evropském trhu s mlékem minulý týden Evropská komise zvýšila vývozní náhrady u sušeného mléka, másla a syrovátky. Dotovat vývoz mléčných produktů do třetích zemí se Evropská unie rozhodla v lednu. Podpořit stagnující evropský trh s mlékem mají také intervenční výkupy mléka za předem určené ceny, které začnou v březnu.
Evropskému zemědělství a venkovu by ještě během letošního roku mohlo pomoci také kolem 1,5 miliardy eur (42,5 miliardy Kč) z přebytečných finančních prostředků z loňského rozpočtu EU. Většina z částky pro venkov má být určena na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu v malých obcích. Česká republika bude během svého předsednictví usilovat o to, aby použití těchto prostředků mohlo být flexibilnější a každá členská země se mohla sama rozhodnout, jak peníze využije.
Tuzemským chovatelům dojného skotu hodlá stát pomoci také z prostředků Programu rozvoje venkova. Z projektu Pohoda zvířat by měli v budoucnu čerpat chovatelé, jejichž chovy splňují nadstandardní životní podmínky pro zvířata. Program by měl odstartovat v polovině roku. V současné chvíli počítáme s 80 miliony korun. V případě, že by se unie rozhodla pro flexibilnější použití rozpočtového přebytku, mohla by velká část z přibližně 1,25 miliardy korun pro ČR mnohonásobně navýšit původní částku.
Poslanecká sněmovna minulý týden definitivně schválila návrh umožňující převod 1,3 miliardy korun z příjmů Pozemkového fondu ČR na dorovnání části přímých plateb tuzemským zemědělcům. Souhlasila také s tím, aby Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) mohl ze svých peněz podporovat provozní úvěry farmářů, což má zmírnit dopady ekonomické krize na jejich podniky. Návrh nyní dostane k posouzení senát.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down