07.02.2011 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Světové ceny potravin v lednu vzrostly

Světové ceny potravin dosáhly v lednu letošního roku maxima, za nejméně 21 let, a překonaly tak dosavadní rekordy z roku 2008 (FAO). Index cen vzrostl o 3,5 procenta a dostal se nejvýše od svého založení v roce 1990.
Nynější růst cen připomíná situaci světové potravinové krize roku 2008. Prudké zdražení základních potravin tehdy vyvolalo nepokoje a hladové bouře v řadě chudých zemí odkázaných na dovozy.
Nyní je situace obdobná, protože k vlnám politicky motivované nespokojenosti a protestů v Tunisku, Egyptě nebo Jordánsku zčásti přispívají i drahé potraviny. Tyto nepokoje navíc dále přispívají k růstu tržních cen, protože obchodníci spekulují, že vlády těchto zemí budou chtít k uklidnění situace zvýšit dovozy obilnin.
Stejně jako před třemi lety i nyní ke zdražování potravin přispívá kombinace drahé ropy a paliv a nepříznivého počasí s výpadky sklizně v Rusku, na Ukrajině, v Austrálii a Argentině. Opakuje se rovněž situace, kdy potraviny a půdu stále více zabírá rostoucí používání biopaliv, a rovněž se rozmáhají spekulace na termínových trzích, podporované levnými penězi a slabým dolarem.
FAO se obává, že ceny budou dále růst. Nové údaje ukazují jasně, že tlak na růst cen potravin neustupuje. Index FAO postupně rostl od roku 2003 do roku 2008, kdy po rekordech následoval prudký cenový propad. Novou vlnu nepřerušeného růstu zahájil index loni v červnu a nyní je na téměř dvojnásobku úrovně roku 2004.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down