Světový dermatologický kongres 2016

Ve dnech 31. 5. - 4. 6. se v Bordeaux konal již 8. světový veterinární dermatologický kongres, kterého se zúčastnilo několik tisíc veterinárních lékařů z celého světa. Kongres byl věnován nedávno zemřelému vynikajícímu dermatologovi, jednomu ze spoluzakladatelů Evropské asociace veterinárních dermatologů doktorovi Didier-Noëlovi Carlottimu.

Součástí kongresu bylo i udělení ceny Hugo Schindelky za celoživotní dílo v oblasti dermatologie, kterou získal prof. David Lloyd, emeritní profesor z Royal Veterinary College v Londýně. Uděluje se každé čtyři roky na světovém dermatologickém kongresu lidem, kteří se nejvíce zasloužili o vzdělávání a publikace ve veterinární dermatologii. Dr. Hugo Schindelka založil veterinární dermatologii jako obor v roce 1903, kdy vyučoval na univerzitě ve Vídni.

Přednášky o kočkách začal prof. Mike Lappin z Colorado State Univerzity, který se dlouhodobě věnuje medicíně koček, obzvláště z hlediska infekcí. Dr. Kochová z minnesotské univerzity se věnovala kočičím otitidám a zdůraznila, že většina přípravků na proplach uší může u koček působit dráždivě a spíše naopak zhoršovat výsledky terapie. Ona sama doporučuje vyplachovat doma uši koček pouze fyziologickým roztokem. Prof. Karen Moriello z univerzity ve Wisconsinu přednášela diagnostiku a efektivní léčbu dermatofytóz. Doporučuje provádět kultivace přímo v ordinaci na klasických Petriho miskách a vyšetřovat DTM půdy, dále vyšetřovat kočky Woodovou lampou a odebrat vzorky z pozitivních míst, což výrazně zlepšuje záchyt pozitivních jedinců. Dr. Kochová z minnesotské univerzity přednášela o přístupu k pruritické kočce. Následovala přednáška Dr. Amandy Burrowsové z Murdoch university v Austrálii, věnovaná přístupu k alergické kočce. Dr. Angie Hibbertová z univerzity v Bristolu se věnovala projevům stresu u koček a jak jim předcházet.

Druhý den kočičí dermatologie otevřel prof. Leeb z univerzity v Bernu svou přednáškou o geneticky podmíněných dermatologických onemocněních. Následovala další přednáška Dr. Burrows o imunitně zprostředkovaných kožních onemocněních. Velmi zajímavá byla přednáška Dr. Favrota o virových kožních onemocněních, protože herpesvirové ani kalicivirové záněty kůže na obličeji koček nejsou vůbec tak vzácné jak se může zdát. Následující přednáška Dr. Outerbridge z univerzity v Kalifornii byla zaměřena na klinický přístup k systémovému onemocnění s dermatologickými příznaky. Dr. Hibbertová uvedla příklady, kdy dermatolog neopatrnou léčbou vytvoří internistického pacienta, neboli dlouhodobé podávání vysokých dávek kortikoidů kočkám rozhodně nesvědčí. Poslední prezentace se týkala klinických přístupů ke kožním projevům, jejichž příčinou je endokrinní onemocnění, např. hypertyreóza. Další světový dermatologický kongres proběhne v roce 2020 v Austrálii.*

MVDr. Martina Načeradská

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *