04.01.2008 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS ČR opět počítá s řadou kontrolních misí orgánů EU

Dosud všechny mise v ČR potvrdily plně funkční systém našeho veterinárního dozoru.

Jde především o DG SANCO (Generální ředitelství Zdraví a ochrana spotřebitele, popřípadě jeho součást Food and Veterinary Office – Potravinový a veterinární úřad se sídlem v Dublinu), jehož inspektoři navštěvují všechny členské země a prověřují systém veterinárních kontrol, systém dozoru při obchodování apod. Dosud všechny mise v ČR konstatovaly, že systém našeho veterinárního dozoru je plně funkční a nikdy inspektoři neshledali žádné závady, které by mohly být příčinou pro přijetí nějakých opatření.

Na rok 2008 jsou plánovány čtyři mise. První, v posledním lednovém týdnu, se bude týkat vyhodnocení dovozních a popřípadě tranzitních kontrol a stanovišť hraniční kontroly. Tj. kontrola především na jediné naší pohraniční veterinární stanici na letišti v Praze Ruzyni. Další avizovaná mise by měla následovat počátkem února a měla by postihnout kontroly v oblasti hygieny potravin, ale nebude se zcela týkat státního veterinárního dozoru. Termín mise na kontrolu nakládání s vedlejšími živočišnými produkty zatím nebyl přesně stanoven. Vedlejšími živočišnými produkty se rozumí především odpady a popřípadě suroviny pro další technické, nikoli potravinářské zpracování. Z roku 2007 byla odložena mise, která by měla prověřit opatření směřující k likvidaci salmonel v chovech hospodářských zvířat. Ani v tomto případě nebyl termín zatím přesně stanoven, zdá se, že nejdříve s ní lze počítat až po květnu. Je pravděpodobné, že naši republiku navštíví do konce roku 2008 ještě několik dalších misí.

Kromě misí z EU (DG SANCO) však naši republiku zřejmě navštíví mise z USA s cílem ověřit u provozů, které mají zájem vyvážet do Spojených států, zda splňují americké standardy. S touto počítáme zřejmě v září. Dále pak je pravděpodobné, že obdobně navštíví některé zpracovatelské závody v ČR i inspektoři z Ruské federace. Ani jedna ze zmíněných misí zde nebyla poprvé, není to tedy žádnou novinkou a jak pracovníci státního veterinárního dozoru, tak zástupci zpracovatelských závodů jsou připraveni.
S kontrolami je spojena obsáhlá administrativa a právě na tom, zda obstojíme před inspektory EU záleží, jak budou moci naši případní vývozci uspět na intrakomunitárním trhu. Dosud jsme uspěli vždy.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down