20.02.2006 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS ČR přijala mimořádná veterinární opatření

na základě jednání Ústřední nákazové komise.

Po potvrzení výskytu ptačí chřipky u volně žijících ptáků v Rakousku, Německu, Itálii, Francii, Řecku aj. státech EU přijala SVS opatření, která mají riziko zavlečení snížit. Od 16. 2. platí pro všechny chovatele – podnikatele povinnost registrovat svá hospodářství, povinnost zamezit vniknutí volně žijících ptáků do objektů a povinnost hlásit krajským veterinárním správám jakékoli podezřelé snížení příjmu potravy u drůbeže, pokles snášky či podezřelé úhyny. Orgány ministerstva vnitra budou od tohoto data kontrolovat, zda přepravci zvířat při cestách do ČR mají doklad o provedené dezinfekci těchto vozidel.
Od 21. 2. platí zákaz pořádání všech svodů drůbeže, tj. všech výstav a soutěží místních i s mezinárodní účastí; tento termín byl z 1. 3. posunut kvůli tomu, že se ptačí chřipka objevila v okolních státech.
Všechna tato opatření mají zatím preventivní význam, mají omezit riziko zavlečení do chovů. V případě uhynulých pozitivních ptáků by byla vymezena území, kde byli ptáci nalezeni, a to o průměru 3 km, kde se nesmí žádná drůbež chovat venku a zesílit monitoring, na území o průměru 10 km, kde se musí dezinfikovat všechna vozidla a všechna drůbež vyšetřit. V případě onemocnění v chovech drůbeže by pak připadalo v úvahu opět vymezení prostoru, v tomto případě ohniska, kde bude postižený chov likvidován, přičemž chovateli by samozřejmě podle veterinárního zákona příslušela náhrada. S ohledem na přijatá mimořádná veterinární opatření lze říci, že riziko zavlečení do chovů drůbeže není velké a tudíž ani riziko pro zdraví lidí není v tuto chvíli významné.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down