18.09.2007 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS ČR sleduje každý měsíc pohyb zvířat

Z ČR se vyváží zvířata jatečná a plemenná.

Pokud jde o transporty živého skotu nebo prasat z ČR, jde v absolutní většině o obchod směřující k našim nejbližším sousedům, zejména do Německa a do Rakouska. Jistou výjimkou je asi 600 prasat do Maďarska a zhruba 1 100 prasat do Ruska a na Ukrajinu, několik set kusů skotu do Belgie nebo přes tisíc do Španělska.
Státní veterinární správa ČR sleduje obchodování s živými zvířaty (vývoz z ČR) do zemí EU a do nečlenských zemí. Z ČR bylo vyvezeno celkem 14 729 prasat. Nejvíce prasat do Německa (6 357) a na Slovensko (6 224) a dále pak zmíněných 1 144 prasat do Ruska a na Ukrajinu.
Obdobně tomu bylo u skotu. Do členských zemí bylo za měsíc srpen vyvezeno celkem 14 142 kusů skotu, přičemž nejvíce do Rakouska (3 323), Německa (2 734), dále Slovinska (1 693), Španělska (1 831) a Itálie (1 290). Několik set do Polska, Belgie, Francie a Řecka. Mimo EU bylo vyvezeno dalších 587 kusů do Chorvatska a Ruska.
V červenci bylo vyvezeno z ČR skotu o něco méně, asi o čtyři tisíce, prasat zase o málo více, zhruba také o čtyři tisíce. Počty však byly obdobné jako v srpnu. V EU je v poslední době zájem i o česká plemenná zvířata. Transporty musely být vždy vybaveny potřebným veterinárním osvědčením, přepravce musel být proškolen, dopravní prostředek schválen a doprovázející personál vybaven plánem cesty, kde veterinární orgány cestou kontrolují zastávky a napájení.
SVS ČR sleduje každý měsíc pohyb zvířat a obchodování s nimi, a to povinně, stejně jako činí i ostatní členské země EU.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down