29.01.2002 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS ČR žádá poskytnutí záruk z Velké Británie

Od šéfa britské veterinární správy Jamese Scudamora jsem obdržel oznámení, že OIE, Mezinárodní úřad pro nákazy, prohlásil, že ve Velké Británii byla zvládnuta slintavka a kulhavka bez použití vakcinace s očekáváním britské strany, že Státní veterinární správa ČR zruší dosud platné zákazy dovozu z Británie.

Státní veterinární správa ČR vyjádřila vzápětí uznání britské veterinární správě za úsilí, které k zvládnutí této nebezpečné nákazy vynaložila, zároveň jsme ji ujistili, že tento statut respektujeme. Nicméně jsme požádali o vyjádření, jaká opatření přijala Velká Británie poté, co Britské ostrovy byly stiženy nejen slintavkou a kulhavkou, což stálo miliardy liber a život více než 4 milionů zvířat, ale i nedávnou infekcí klasického moru prasat.
Požádali jsme proto o informaci, jaká opatření britská vláda a veterinární správa přijaly, aby k podobnému rozvlečení nákaz v Británii i na evropský kontinent nedošlo. Dotázali jsme se rovněž, zda v tomto ohledu provedly i audit kontrolní orgány Evropské komise, které na úseku ochrany zdraví zvířat pořádají kontroly jak v členských zemích EU i v kandidátských zemích.
Rozhodnutí naší Státní veterinární správy bude záviset na tom, jaké záruky britská veterinární správa a i příslušné orgány Evropské komise jsou z pohledu možného nebezpečí schopny naší republice dát.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down