30.01.2020 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS loni vybrala na pokutách rekordních více než 33 milionů Kč

Státní veterinární správa (SVS) loni vybrala na pokutách více než 33 milionů korun, což bylo takřka o sedm milionů Kč více než v roce 2018. Jednalo se o nejvyšší částku v historii.

Dále přibývalo podnětů na možné týrání v chovech zvířat. S tímto trendem přímo souvisí rekordní počet zjištěných případů porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Česká republika získala zpět status země prosté afrického moru prasat a našemu území se vyhnuly i další nebezpečné nákazy, jako je například ptačí chřipka.

V oblasti veterinární hygieny bylo loni provedeno bezmála 48 000 kontrol. Zejména díky mimořádné kontrolní akci zaměřené na výrobce biopotravin vzrostly jejich kontroly meziročně na trojnásobek. O pětinu meziročně vzrostl počet kontrol prodeje potravin na trzích. O desetinu ve srovnání s rokem 2018 přibylo společných kontrol na silnicích spolu s celníky a Policií ČR. Díky spolupráci s ostatními dozorovými orgány se daří vytipovávat problematické přepravce či provozy, do nichž směřují. Při plánování kontrol se SVS snaží zaměřit na opakovaně problematické subjekty, naopak, podnikatele, kteří jsou dlouhodobě bezproblémoví, kontrolovat méně často. Mezi nejčastější nedostatky zjišťované při kontrolách patřily loni závady ve správné výrobní a hygienické praxi, označení výrobků, manipulaci s produkty, vedení dokumentace, sledovatelnosti a čištění a sanitaci.

Veterinární inspektoři v roce 2019 provedli šest mimořádných kontrolních akcí zaměřených na potraviny. Kromě již zmíněných biopotravin kontrolovali například také obsah kontaminantů ve vejcích, zdravotní nezávadnost kojeneckých výživ a příkrmů či dodržování welfare na jatkách.

Neméně důležitá je úloha veterinárního dozoru při odbavování zásilek živých zvířat a  živočišných produktů při vývozu. Za loňský rok úřední veterinární lékaři vydali a potvrdili po provedené veterinární kontrole více než 10 100 zásilek živých zvířat a živočišných produktů do třetích zemí. Zástupci SVS ve věci usnadňování vývozu živočišné produkce z ČR do třetích zemí vedou řadu dlouhodobých jednání se zahraničními partnery.

V rámci třetího ročníku vzdělávacího projektu „Máme rádi zvířata“ uskutečnili v průběhu podzimu veterinární inspektoři v mateřských školkách v celé České republice takřka 300 besed, během nichž předali odlehčenou a věku posluchačů přizpůsobenou formou informace o zásadách zodpovědné péče o zvířata více než 7600 předškoláků. Projekt, který finančně podporuje ministerstvo zemědělství, by měl pokračovat i v letošním roce.*

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down