18.02.2022 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS upozorňuje na šíření vztekliny v sousedním Polsku

Polsko na rozdíl od České republiky patří mezi země, v nichž se doposud nepodařilo zcela vymýtit vzteklinu. Každoročně jsou z Polska hlášeny pozitivní případy vztekliny, především u lišek. Ve druhé polovině roku 2021 byl v Polsku zaznamenán výrazný nárůst potvrzených případů. Nejvíce případů se objevuje na východě Polska. Z uvedených důvodů věnuje Státní veterinární správa (SVS) tomuto problému náležitou pozornost.

Nákaza se v Polsku šíří zejména ve východních regionech, konkrétně se jedná o tři vojvodství. Byly určeny dva odlišné kmeny, které se zde uplatňují jako původci. Podél celé východní hranice Polska probíhá program orální vakcinace lišek.  Původní rozloha ošetření byla vloni ještě více rozšířena. Loni aplikovali celkem přes 7 milionů dávek vakcíny leteckým i manuálním způsobem. Pro letošní očkovací kampaň se letos plánuje také téměř 7 milionů dávek. Očkovací povinnost je stanovena i pro psy a kočky. Celkem bylo loni v Polsku zaznamenáno 113 případů, v deseti případech se jednalo o psy a kočky Letos byla dosud nákaza prokázána u 12 lišek.

„Česká Státní veterinární správa považuje situaci v Polsku za vážnou, a proto vítá rozhodnutí vakcinovat celé Mazowieckie vojvodství. Očkování by mělo totiž zamezit dalšímu šíření nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V souvislosti s výskytem vztekliny SVS trvale sleduje nákazovou situaci v Evropě, zejména v sousedních zemích. Vzteklina patří mezi nebezpečné nákazy, které jsou povinně hlášeny všemi členskými státy EU. V ČR je dlouhodobě prováděn plošný monitoring vztekliny u lišek, a to na celém území ČR; vyšetřují se 4 lišky (nebo psíci mývalovití) na 100 km², přednostně zvířata uhynulá nebo utracená, případně ulovená. Počet lišek vyšetřených na vzteklinu činí za celý rok 2021 téměř 2700, všechny případy byly negativní.

I nadále také platí povinnost předvést zvíře, které poranilo člověka, k vyšetření veterinárním lékařem 1. a 5. den po poranění. Počet zvířat klinicky vyšetřených po poranění člověka za loňský rok je skoro 1600. Ani v jednom případě nebylo zjištěno, že by zvíře vykazovalo klinické příznaky onemocnění. Zda jsou psi očkování proti vzteklině, je dlouhodobě součástí kontrol veterinárních inspektorů v chovech psů. Za nesplnění povinnosti může být chovateli uložena pokuta do výše až 20 tis. Kč.

Poslední případ vztekliny v ČR byl u lišky zaznamenán před více než 19 lety. Pokud jde o domácí zvířata, byla posledním nakaženým zvířetem kočka v roce 2001. Nákazu se podařilo v ČR de facto vymýtit hlavně díky programu plošné orální vakcinace lišek proti vzteklině (v letech 1989 až 2009). Příznivá nákazová situace zajistila od roku 2004 pro ČR status země prosté vztekliny.

Vzteklina je onemocnění přenosné na všechny teplokrevné živočichy, přenáší se přímým kontaktem, nejčastěji pokousáním infikovaným zvířetem. Základním příznakem je změna chování zvířete – často agresivita, ztráta plachosti, zvýšená dráždivost a také projevy parézy a paralýzy.

„Pokud najdete v přírodě uhynulou lišku, zejména v blízkostí obydlí, je nutné dodržet základní opatření biologické bezpečnosti. Především na lišku nesahat. Nález ohlásit buď mysliveckému sdružení v místě nálezu, nebo na obecní úřad, případně policii anebo krajské veterinární správě,“ dodal Semerád.

V některých evropských státech se vzteklina stále vyskytuje. Toto riziko platí také pro řadu mimoevropských zemí, kde představují velký problém především toulaví psi. Proto SVS opakovaně v posledních letech nabádá české turisty k opatrnosti. SVS také dlouhodobě varuje před dovozy psů neznámého původu ze zemí s výskytem vztekliny. Evropská komise před časem představila svůj cíl vymýtit vzteklinu na celém území EU do roku 2030. Některé evropské země vynakládají nemalé finanční prostředky pro udržení statusu země prosté vztekliny, například sousední Slovensko a Polsko stále provádí orální vakcinaci u lišek.*

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down