27.06.2023 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS začala prověřovat případ závažného týrání zvířat na jatkách na Vysočině

V souvislosti s aktuálně zveřejněnými záběry nevhodného zacházení s hospodářskými zvířaty na jatkách v Českém Dvoře (součást obce Knyk) na Vysočině zahájila Státní veterinární správa (SVS) šetření na uvedených jatkách. SVS rovněž prověří fungování veterinárního dozoru v tomto provozu, který je v kompetenci Krajské veterinární správy pro Kraj Vysočina. V návaznosti na případ bude opakovaně prověřeno také fungování ostatních porážek v celé ČR. SVS také zvažuje podání trestního oznámení pro podezření na týrání zvířat.

SVS okamžitě po obdržení zveřejněného videa, které ukazuje nevhodné zacházení se zvířaty při vykládce, začala případ prošetřovat. Platná legislativa mimo jiné omezuje například míru používání elektrických pohaněčů. V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení imobilních zvířat či kopání do nich, jehož se personál na videu dopouští.

Zveřejněné video zachycuje naprosto nepřípustné a neetické jednání obsluhy jatek v Českém Dvoře. Kromě prošetření stávajícího případu provede SVS mimořádnou kontrolu všech jatek v celé ČR zaměřenou na dodržování welfare zvířat. Jsem přesvědčen, že se jedná o individuální pochybení, nikoli o systémový problém,” uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

SVS interně prověří práci inspektorů provádějících dozor na uvedených jatkách.Prověřeni budou také chovatelé, kteří dodali zvířata figurující na uvedených záběrech a také jejich přepravci.

Podobný případ týrání zvířat na jatkách se objevil ve Všeticích ve Středočeském kraji v roce 2019. Pochybení bylo tehdy prokázáno nejen obsluze jatek, ale také přepravcům zvířat na jatka.*

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down