11.06.2009 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS zadržela několik tun závadných rybích výrobků

Baltské moře je nejvíce znečištěnou mořskou oblastí

Státní veterinární správa ČR v uplynulých dnech zadržela několik tun závadných rybích výrobků. V jednom případě se jednalo o pstruhy z Turecka, ve druhém o tresčí játra v konzervách vyrobených v Polsku.
Do Turecka se buď vrátí nebo bude zlikvidována v kafilerii zásilka 4 690 kg zmrazených pstruhů. Tito pstruzi nebyli smyslově vyhovující (tělní dutina byla znečištěna střevním obsahem, ryby vykazovaly netypický zápach, barva svaloviny byla žlutooranžová). I laboratorní vyšetření dusíkatých látek poukázalo na to, že zboží neodpovídalo požadavku čerstvosti (testy provádí Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj).

Podobně bude vrácena nebo zlikvidována zásilka 2 701 kg tresčích jater v konzervách (celkem 22 512konzerv). Nic nebylo distribuováno do tržní sítě, zásilka je pozastavena ve skladu příjemce a bude buď vrácena dodavateli do Polska nebo neškodně odstraněna v asanačním podniku.
Z obchodních dokladů vyplynulo, že ryby byly ulovené v Baltském moři, proto byly odebrány vzorky k laboratornímu vyšetření na obsah dioxinů. Bylo zjištěno zhruba 1,5 násobné překročení limitu pro sumu dioxinů a PCB s dioxinovým účinkem. (Limit pro rybí játra je 25 pg/g. Laboratorním vyšetřením byla naměřená hodnota 63,5 pg/g); (testy provádí Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj).

Baltské moře je nejvíce znečištěnou mořskou oblastí (zejména pokud jde právě o dioxiny a PCB s dioxinovým účinkem). Je to dané tím, že jej obklopuje několik států a proto je znečištěním více ohroženo než jiné mořské oblasti. Výměna vody se sousedním Atlantským oceánem trvá asi 30 let. Zdroji znečištění jsou komunální odpady, průmyslové odpady, atmosférické vstupy, a to například z dopravy a ze zemědělství. Poněvadž je tato problematika známá již delší dobu, byla již v roce 1974 založena Helsinská komise (HELCOM), jejímž cílem je chránit mořské prostředí Baltského moře před zdroji znečištění. Ovšem, než bude Balt „čistý“, to je otázka zřejmě desetiletí.
Josef Duben
Tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down