26.05.2008 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS zjistila v zásilce ryb ze Slovenska nadlimitní množství polyfosfátů

552 kg ryb se nedostalo do tržní sítě.

Zaměstnanci Krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj odebrali vzorek filetů z treskovitých ryb (filety z modrého witlinga *) v místě určení, tedy v místě, kam přijde zásilka z jiného členského státu. Z tohoto místa je pak zboží distribuováno dále do tržní sítě.

V tomto tzv. místě určení se provádí namátkové nediskriminační kontroly, zda zásilka splňuje podmínky pro obchodování s členskými státy, tj. že pocházejí z podniku, který je schválen či registrován a je pod státním veterinárním dozorem, produkty jsou zdravotně nezávadné, jsou správně označeny a provázeny obchodním dokladem.

Při této kontrole mohou být odebrány i vzorky, což se stalo v tomto případě. Vyšetřením bylo zjištěno, že výrobek nevyhověl obsahem polyfosfátů, proto bylo veškeré zboží (552 kg) vráceno odesílateli a případ byl nahlášen do systému rychlého varování RASFF.

Polyfosfáty jsou přídatné látky, které se přidávají do potravin za účelem zadržení vody. V potravinách se podílejí na zvýšení celkového obsahu fosforu v organismu. Fosfor je minerální látka, důležitý biogenní prvek v lidském těle, který má významnou úlohu při stavbě kostí a zubů, poskytuje energii z potravin, které jíme. Větší dávky fosforu však v potravinách během krátkého období mohou způsobit stravovací potíže (průjem nebo bolesti žaludku). Zvýšený příjem fosforu během delšího období může snížit absorpci vápníku v lidském těle. A organizmus s nedostatkem vápníku je více náchylný na zlomeniny. Proto jsou legislativně stanoveny limity podle druhu potraviny a pohybují se od 0,5 g do 50 g P2O5 na kg potraviny.

Z uvedeného je zřejmé, že státní veterinární dozor plní svou funkci ochrany zákazníků, při jakémkoli podezření na špatné značení či zjištění důvodu k odebrání vzorků k vyšetření tak činí. Cílem této činnosti jsou zdravotně nezávadné potraviny živočišného původu na regálech obchodů.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

*Jedná se o tresku modravou (Micromesistius poutassou, blue whiting), u nás známou jako modrý witling.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down