23.11.2011 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sympozium v Budapešti věnované nemocem přenášeným členovci

Naše společnost je v současné době neustále zaplavovaná informacemi o globálních klimatických změnách, které si často uvědomujeme až tehdy, když se onemocnění typická pro tropy a subtropy přesunou do střední a severní Evropy. Tento problém pozorujeme nejen v humánní medicíně (onchocerkóza, horečka chikungunya apod.), ale stále více se s ním setkáváme i ve veterinární praxi. Termín Emerging and Vector-borne Diseases je slovní spojení, které představuje souhrnný název velké skupiny infekčních a parazitárních onemocnění, jejichž šíření je celosvětové a úzce souvisí s výskytem přenašečů, cestováním lidí, zvířat a globálními klimatickými změnami. Pronikají k nám nové druhy vektorů a mezihostitelů, jejichž vzájemná interakce s hostiteli posouvá hranice výskytu stále severněji a dochází ke změnám v geografickém rozložení chorob.
Ve snaze hledat odpovědi na tyto novodobé trendy zorganizovala firma Merial ve dnech 12. – 14. října 2011 v Budapešti 8. sympózium New Challenges for Vets in the Control of Ticks and Tick-borne Diseases. Konference byla určena nejen vědeckým pracovníkům univerzit a výzkumných ústavů, ale i praktickým veterinárním lékařům. Cílem setkání bylo přinést nejnovější informace o infekčních agens přenášených klíšťaty v Evropě a způsoby ochrany proti nim. Na sympóziu bylo přítomno 147 odborníků z Evropy, USA, Izraele, Brazílie a Japonska. Z České republiky se zúčastnili prof. Vlasta Svobodová a dr. Pavel Schánilec, ze Slovenska doc. Mária Goldová a doc. Alice Kočišová.
Rokování slavnostně zahájila dr. Lénaïg Halos, technická ředitelka evropské divize firmy Merial pro kontrolu parazitů společenských zvířat. Program jednotlivých sekcí byl na vysoké úrovni. Pozvání přijali špičkoví specialisté z Evropy, USA a Izraele zaměření na problematiku klíšťat a infekce přenášené vektory, kteří prezentovali své aktuální poznatky. Přednášky zaujaly originalitou a vysokou vědeckou úrovní, ať pojednávaly o distribuci klíšťat Rhipicephalus sanguineus, Ixodes ricinus, Ixodes scapularis, Dermacentor reticulatus a dalších druhů v Evropě nebo o schopnosti klíšťat vyhledat hostitele a přenášet původce erlichiózy, boreliózy, anaplasmózy, babesiózy, virové encefalitidy, filárie, bartonely a další infekční agens. Na konferenci panovala příjemná pracovní atmosféra podporující výměnu zkušeností a názorů nejen na boj proti klíšťatům, ale také dalším parazitům – blechám, komárům, pakomárkům, flebotomům aj.
Zajímavá byla série přednášek o novém přípravku proti zevním parazitům Certifect spot on, u kterého se využívá výsledného efektu fipronilu, amitrazu a (S)-metoprenu proti klíšťatům a blechám. Po ošetření psa tímto přípravkem dochází k rychlému usmrcení klíštěte ještě před začátkem sání a k uvolnění klíšťat již přisátých. Poněvadž přenos infekčního agens vyžaduje předcházející sání klíštěte po dobu nejméně 24 hodin, minimalizuje rychlé usmrcení klíštěte riziko přenosu původců onemocnění. Proti klíšťatům chrání přípravek po dobu 6 týdnů, proti blechám tři měsíce.
Po odborném programu si účastníci sympózia zpříjemnili volný čas na slavnostní večeři v prostorách budapešťského pivovaru, na gala dinneru na lodi a obdivováním architektonických skvostů hlavního města Maďarska.
Závěrem nezbývá než poděkovat firmě Merial za pozvání a blahopřát k vydařené vědecké a společenské akci.

Doc. MVDr. Alice Kočišová, Ph.D., Univerzita veterinárneho lekárstva a farmakológie Košice, Slovensko,
Prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc., Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Česká republika

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down