10.06.2002 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sysadoa - metoda první volby v léčbě osteoartrózy

SYSADOA – METODA PRVNÍ VOLBY V LÉČBĚ OSTEOARTRÓZY

SOUČASNÉ MOŽNOSTI LÉČBY KLOUBNÍCH ONEMOCNĚNÍ PSŮ

Onemocnění pohybového aparátu a především kloubů patří mezi nejčastější příčiny návštěv ve veterinárních ordinacích. Rozvoj kloubních onemocnění je podmíněn nejčastěji nesprávným nebo nadměrným zatěžováním zvířete, neustále se opakujícími mikrotraumaty, trvalou stereotypní zátěží kloubů, vrozenými či získanými chybnými postaveními kloubů, stárnutím a výživou bez dostatku látek vyživujících kloubní chrupavku.

Styčné plochy kloubů jsou pokryty chrupavkou, která má řadu funkcí a mimo jiné také tlumí nárazy, jimž jsou klouby vystaveny. Kloubní chrupavka je vysoce specializovaná pojivová tkáň tvořená chondrocyty, kolagenem, proteoglykany a vodou. Unikátní schopnosti kloubní chrupavky jsou založeny právě na vlastnostech kolagenu a proteoglykanů. Kolagen představuje základní hmotu kloubní chrupavky a podmiňuje její pevnost a pružnost. Na kolagenní vlákna se pak dále váží řetězce glykosaminoglykanů, které váží v chrupavce vodu a podmiňují její viskózo-elastické vlastnosti. Bohužel, kloubní chrupavka je jednou z nejdříve stárnoucích a odumírajících tkání v organizmu. Vlivem onemocnění a s věkem dochází v kloubní chrupavce k poškozování chondrocytů, destrukci kolagenních vláken a k rapidnímu poklesu hladiny glykosaminoglykanů. Tyto změny mají za následek rozvoj degenerativních kloubních onemocnění, především osteoartrózy.

Artróza, ať již primární či sekundární, postihuje nejprve kloubní chrupavku a synovialis, v dalším průběhu se onemocnění rozšiřuje a postihuje i ostatní části kloubu, kosti, vazy a vazivové pouzdro. Dochází k deformaci kloubu a částečné nebo úplné ztrátě jeho funkce. Poškozením kolagenní pojivové tkáně a chondrocytů a díky ztrátě proteoglykanů a vody ztrácí kloubní chrupavka svoji elasticitu a kluzkost. Produkty rozpadu chrupavky poškozují synoviální membránu a ta ztrácí svoji ochrannou a výživnou funkci. Následují sklerotizace subchondrální kostěné ploténky, zbytnění a smrštění kloubního pouzdra a tvorba osteofytů.

Léčba artrózy není jednoduchá a největší naděje na úspěch je v jejích počátečních stadiích.
Symptomatická léčba pomocí analgetik a nesteroidních antirevmatik (NSA) přináší okamžitou úlevu, avšak nepostihuje příčiny a jejich dlouhodobé užívání mnohdy patologický proces ještě urychluje nebo je spojeno s výskytem různých vedlejších účinků. Pouhé odstranění bolesti použitím analgetik vede obvykle k tomu, že nemocné zvíře dále přetěžuje své klouby a tím chorobný proces ještě zhoršuje. Protizánětlivé a analgetické působení NSA je vázané na útlum cyklooxygenázy, které je ovšem doprovázeno nežádoucími účinky gastrointestinálními, renálními a jinými.
Při podávání kortikosteroidů sice dochází většinou k okamžité úlevě, současně však kortikosteroidy způsobují ničení chrupavky, zastavují proces proteosyntézy až na 6 měsíců a tím pádem neumožňují hojení a reparaci postižených tkání. Jejich efekt je navíc pouze krátkodobý (2 – 3 týdny).

Správná léčba by měla normalizovat narušený metabolizmus a složení mezibuněčné hmoty, zvláště pak kolagenu, a tím zastavit progresi patologických pochodů, tj. utlumit odbourávání chrupavkové substance, zlepšit výživu a podpořit reparaci postižených tkání. Těmto požadavkům vyhovují pro své specifické ovlivňování metabolizmu chrupavky, tzv. chondroprotektiva - látky pozitivně ovlivňující a stabilizující chrupavku. Nověji se tyto látky označují SYSADOA, tj. Symptomatic Slow Acting Drugs of Osteoarthrosis. Mezi SYSADOA řadíme kolagenní hydrolyzát, glukosamin sulfát (GS), chondroitinsulfát (CS) a kyselinu hyaluronovou. Tyto látky nemají bezprostřední analgetický účinek, ale efekt nastupuje se zpožděním 3 – 5 týdnů. Jejich pozitivní vliv však přetrvává 2 – 6 měsíců.
Kolagenní hydrolyzát ovlivňuje metabolizmus buněk kloubní chrupavky i kosti a podporuje syntézu fyziologického typu kolagenu. Podmiňuje mechanické vlastnosti chrupavky, především její pevnost a pružnost. Zabraňuje dalšímu úbytku chrupavek, zlepšuje hybnost a zmírňuje bolestivost. Zvyšuje hustotu kostní tkáně a umožňuje lepší vazbu minerálních látek.
Kolagenní hydrolyzát je vstřebáván ze zažívacího traktu jako směs heterogenních peptidů, které jsou přednostně kumulovány v kloubní chrupavce. Maximálního množství kolagenního hydrolyzátu v chrupavce je dosaženo po 48 hodinách po podání.
Chrupavkou kumulované kolagenní peptidy jsou schopné přimět chrupavkové i kostní buňky k produkci mladých kolagenních řetězců, což přispívá k regeneraci kloubních chrupavek, subchondrální i kostní hmoty. To vede k zastavení procesu osteoartrózy, zlepšení pohyblivosti a odstranění bolesti v kloubech.
Chondroitinsulfát a glukosamin sulfát patří do nejvýznamnější skupiny glykosaminoglykanů přirozeně se vyskytujících v kloubní chrupavce. Glykosaminoglykany stimulují syntézu fyziologického typu proteoglykanů a mají schopnost snižovat aktivitu enzymů poškozujících kloubní chrupavku. Pozitivně ovlivňují metabolizmus chrupavky a mají protizánětlivé účinky. Významnou pozitivní vlastností chondroitinsulfátu a glukosamin sulfátu je schopnost vázat vodu a zabezpečit tak vhodné mechanicko-elastické vlastnosti chrupavky. Glykosaminoglykany mohou také stimuluvat produkci kyseliny hyaluronové, která je součástí kloubní tekutiny, a pozitivně tak ovlivňovat hydrataci kloubní chrupavky. Obě látky vykazují analgetický účinek, který není vázán na útlum syntézy prostaglandinů a tudíž nemají nežádoucí účinky typické pro NSA.

Aby léčba byla co nejefektivnější, je vhodná kombinace kolagenních peptidů spolu s glykosaminoglykany. Tato kombinovaná léčba je vhodná zejména při akutních nebo naopak již pokročilých stádiích osteoartrózy. Čistě kolagenní arthronutraceutika jsou oproti tomu vhodná pro prevenci a při mírnějších formách onemocnění.

Ing. Lenka Kerhartová, ORLING, s. r. o.
Seznam použité literatury je k dispozici u autorky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down