21.01.2009 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Systém rychlého varování RASFF

Cílem systému je zabránit ohrožení zdraví lidí

Kromě Státní veterinární správy ČR jsou členy sítě RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Ústřední kontrolní ústav zemědělský (ÚKZÚZ) a orgány Ministerstva zdravotnictví. Národním kontaktním místem je Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Dalšími účastníky sítě jsou například Generální ředitelství cel, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, ministerstvo vnitra, obrany a koordinačním místem je sekretariát koordinační skupiny bezpečnosti potravin při Ministerstvu zemědělství.

Dozorové orgány ČR se prostřednictvím Národního kontaktního místa dozvídají o nebezpečných výrobcích, které by se mohly vyskytnout na českém trhu a v rámci svých pravomocí okamžitě provádějí kontrolu. O zjištěných skutečnostech informují neprodleně Evropskou komisi, včetně přijatých opatření.

O tom, jak systém RASFF účinně funguje, se mohli lidé přesvědčit například v uplynulých týdnech při zjištění problémů s irským vepřovým masem. Evropskou komisí jsme byli informováni o potenciálním riziku a orgány státního veterinárního dozoru prověřily všechny zásilky směřující do ČR i v rámci intrakomunitárního obchodu. Jen pro představu lze zmínit, že potenciálně rizikového masa bylo vráceno 5 120 kg a neškodně odstraněno 28 832 kg. V pořádku bylo například 4 126 kg vepřové paštiky, která se dostala na náš trh přes Maďarsko a po laboratorním vyšetření byla uvolněna do tržní sítě.

V uplynulém roce jsme například do systému RASFF vložili zjištění o závadném medu, malá zkušební zásilka 3 kg z Řecka nebyla v ČR propuštěna do oběhu, avšak na základě našeho zjištění nebylo do tržní sítě propuštěno mnohem větší množství tohoto medu v Německu a Rakousku, šlo zhruba o 3 000 kg.

Cílem systému je zabránit ohrožení zdraví lidí, ať už zdravotně závadnými potravinami či krmivy. Po zkušenostech z uplynulých let lze potvrdit, že systém rychlého varování je účinný. Prvními subjekty, které mají šanci zjistit závady jsou samozřejmě dozorové orgány, jako orgány státního veterinárního dozoru či orgány Státní zemědělské a potravinářské inspekce, mohou ale jimi být i sami zákazníci, kteří na podezřelý výrobek mohou upozornit. I tato upozornění dozorové orgány neprodleně prověřují.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down