28.11.2008 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SZIF dostal pokutu za špatný výběr skladů na přebytky másla

SZIF vykupuje v rámci intervencí na trhu přebytky některých zemědělských či potravinářských produktů

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) špatně zadal zakázku na výběr skladů pro loňské přebytky másla od zemědělců. Nevyhlásil řádné výběrové řízení a dostal za to od antimonopolního úřadu (ÚOHS) pokutu 20.000 korun. Podle mluvčího SZIF fond při výběru intervenčních skladů pro máslo vyhlásil výběrové řízení podle zákona o státním zemědělském intervenčním fondu, ÚOHS však postup shledal jako ne zcela odpovídající současnému zákonu o veřejných zakázkách.
Zákon SZIF umožňuje vybrat sklady pro intervenčně nakoupené komodity ve výběrovém řízení zohledňujícím specifika intervenčního nákupu a navazujícího skladování. ÚOHS fondu doporučil používat tento zákon ve vazbě na zákon o veřejných zakázkách.
SZIF v rámci intervencí na trhu vykupuje přebytky některých zemědělských či potravinářských produktů, aby se zachovala stabilita mezi poptávkou a nabídkou. Tentokrát šlo o máslo, na jeho uskladnění potřeboval fond vybrat vhodné prostory.
Dopředu ale nemohl odhadnout, kolik bude pronájem skladů stát, protože nevěděl, kolik másla vykoupí. Podle zákona o veřejných zakázkách musí zadavatelé vypisovat tendry od hodnoty zakázky dva miliony korun. V roce 2006 SZIF za stejné služby utratil přes 4,7 milionu korun. Podle ÚOHS tak mohl předpokládat, že tuto cenu překročí i v roce 2007. Na tomto závěru nic nemění ani skutečnost, že k realizaci intervenčních nákupů v roce 2007 s ohledem na situaci na trzích vůbec nedošlo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down