SZPI potvrdila listerii v salátu firmy Maso West v Klatovech

Překročení povolených hodnot bylo minimální.

SZPI zakázala veškerou lahůdkářskou výrobu pražské firmě Maso West. V lahůdkovém salátu Rumcajs, vyrobeném v jejím jediném výrobním závodě v Klatovech, byla zjištěna Listeria monocytogenes. Bakterii listeria monocytogenes obsahoval lahůdkový salát Rumcajs s dobou použitelnosti do 10. ledna. Zákaz výroby v Klatovské provozovně platí do doby, než společnost předloží inspekci prokazatelné důkazy o bezpečné výrobě potravin.
Inspekce okamžitě nařídila tuto šarži stáhnout od odběratelů a volného prodeje. Bakterie se do salátu mohla dostat v ingrediencích, například v pepři. Bakterii Listeria monocytogenes již inspektoři SZPI a SVS odhalili v několika krajích. Na jihu Moravy například u tlačenky firmy Rezpo Břeclav, u játrového salámu firmy Dobrá masna Kyjov, bruselské paštiky firmy R&R Food, ve výrobně firmy Strejček Brno nebo u Svitavského salátu podniku Jednota.
V olomouckém kraji našli inspektoři SVS bakterii v tlačence z výrobny Smičková ze Seničky na Olomoucku, kabanosu z výrobny Brachtl v Šumvaldu na Olomoucku, sekané z výrobny Masonava Olomouc – Pavlovičky, tlačence z Brodku u Přerova, aspiku pocházející z firmy Váhala v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, klobáse z výrobny U Bínů z Hrabenova na Šumpersku, tlačence vyrobené firmou Pitel z Olšan na Šumpersku a salámu Junior Středního odborného učiliště Jeseník.
Pracovníci královéhradecké hygienické stanice objevili listerii ve společnosti Gurmán plus a Zvičinské uzeniny a lahůdky.
Listerióza se projevuje zejména u starších lidí se sníženou imunitou a může ohrozit vývoj plodu během těhotenství. K dnešnímu dni je potvrzeno 47 nemocných, dalších deset se prověřuje. Hlášeno je šest úmrtí, z toho dvě do října; v listopadu zemřeli tři dospělí a jeden novorozenec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *