Nakonec tedy ani naše republika nebyla ušetřena nálezu uhynulého ptáka, u kterého se ukázalo, že uhynul na ptačí chřipku. Šlo o uhynulou labuť nalezenou v katastru obce Hluboká nad Vltavou.
Zatím u této uhynulé labutě byl potvrzen virus H5. Půjde-li o vysoce patogenní typ N1 v tuto chvíli není jasné, je to však velmi pravděpodobné. Proto také místně příslušná krajská veterinární správa může přijmout příslušná opatření. Jde zejména o vymezení ochranného pásma o poloměru tři kilometry a pásma dozoru o poloměru deset kilometrů. Zde se nesmí držet drůbež volně To se týká samozřejmě i drobnochovatelů, nesmí se zde „přesunovat“ drůbež, ani žádní jiní ptáci a to znamená, že se z tohoto území nesmí drůbeží obchodovat. Zároveň je jasné, že i drobní chovatelé zde musejí hlásit veškeré změny zdravotního stavu drůbeže. Také v tomto území platí zákaz lovů volně žijícího ptactva. Je pochopitelné, že v tomto území musejí všechny podnikatelské chovy počítat i s pravidelnými kontrolami orgánů státního veterinárního dozoru.
Vzorek uhynulé labutě byl tak, jak je to obvyklé, odeslán k potvrzení do referenční laboratoře EU, do Weybridge ve Velké Británii. Výsledek by měl být znám pravděpodobně do pátku.