16.03.2007 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Také Paříž odkládá zákon o genových technologiích

Zákon o geneticky modifikovaných rostlinách byl již několikrát odložen.

Francouzské vládě činí zákon o „zelených“ genových technologiích patrně obdobné problémy jako velké koalici v Berlíně. Francouzský a německý ministr zemědělství zákon o genových technologiích již několikrát odložili. Podle názoru francouzských zemědělců se vláda neodvažuje tento problematický zákon ještě před prezidentskými volbami přijmout. Aby se Francie vyhnula sankcím Evropské unie, chce změnit část realizační směrnice nařízením.
Názory francouzských zemědělců na genové modifikace rostlin se podobně jako v Německu rozcházejí. Avšak většina pěstitelů kukuřice na zrno na jihozápadě Francie zaujímá vůči pěstování Bt-kukuřice pozitivní postoj. Důvodem je skutečnost, že v důsledku oteplování klimatu se výskyt zavíječe a bázlivce kukuřičného zvýšil natolik, že plochy oseté konvenčními odrůdami musí být ošetřeny insekticidy až třikrát.
Pěstitelské plochy Bt-kukuřice ve Francii vzrostly z necelých 500 ha v předminulém roce na 5000 ha v minulém roce. Vzhledem k tomu, že ve Francii dosud chybí odběratelé, musí být veškerá produkce geneticky modifikované kukuřice prodávána do Španělska.
Top Agrar 2007;2:48–49.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down