16.02.2007 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplé počasí komplikuje boj s varoázou

Včelstva nezazimovala a nepřerušila kladení vajíček a podzimní ošetření kouřem nebylo účinné.

Státní veterinární správa proto připravuje doporučení pro včelaře, aby včelstva na jaře dodatečně ošetřili. Roztoči zůstali ukryti v zavíčkovaných plodových buňkách, kde se naopak dále množí. Nejvíce ohrožena jsou včelstva na teplejších územích s nadmořskou výškou do 300 metrů nad mořem. Včely přestávají plodovat při dlouhodobých teplotách pod pět stupňů pod nulou. Letos však taková zima trvala jen několik dní. Podzimní ochrany včelstev aerosoly nebo kouřem proto mají mnohem menší účinnost, protože roztoč se dále množil v zavíčkovaném plodu.
Výzkumný ústav včelařský počátkem února doporučil Státní veterinární správě navrhnout jarní ošetření všech včelstev nátěrem plodu. Nátěr emulzí je ale nákladnější a až desetkrát pracnější než ošetření kouřem. Včelař musí rozebrat celý úl, najít plásty se zavíčkovaným plodem, natřít jej štětcem a celý úl zase složit.
Léčení včelstev dělají chovatelé v jarních i podzimních měsících. Úly se ošetřují kyselinou mravenčí, poté se používá i zadýmování úlů (fumigace) a v poslední fázi včelaři používají aerosolový postřik.
Varoáza je parazitární onemocnění včelího plodu i dospělých včel, které vyvolává roztoč Varroa jacobsoni. Do ČR pronikl z exotických krajin koncem sedmdesátých let. Léčba onemocnění je nutná každoročně, protože roztoč vyvolávající nemoc nemá ve zdejším klimatickém pásmu přirozeného nepřítele. Při zvláště silném zamoření se mnohdy přistupuje k likvidaci celých včelstev.
Další problémy by mohlo včelařům způsobit náhlé ochlazení. Pokud by teploty klesly na delší dobu na pět až deset stupňů pod nulou, hrozí, že se včelstva stáhnou na stranu a vzdálí se tak od zásob a zahynou hlady. Stejné nebezpečí hrozí již nyní méně zkušeným včelařům, kteří před zimou včely nedostatečně zakrmili.
Počet včelařů v ČR v posledních letech neustále klesá. Loni jich Český svaz včelařů registroval přes 48.000, asi o 30.000 méně než v roce 1990. Dalších asi 1200 včelařů funguje mimo svaz. Počet včelstev naopak stoupl na rekordních půl milionu. Na opylování plochy celého státu by bylo potřeba asi 750.000 včelstev.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Je zarážející jaká je nákazová situace v čr.Funkcionáři základních organizacích netečne a bez zájmu radikálně postupíovat při léčení např.Gabonem kdy se vědelo jaká byla teplá zima a jaro které tomu jen pomohlo nic nedělají.Dále je povolen přesun včelstev be povolení veter.To še tomu jenom napomáhá funkcionáři jsou platíme z čl.příspěvků tak podle toho by měli praco vat

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down