Testování skotu na BSE je na Slovensku ohroženo

Nedostatkem finančních prostředků je na Slovensku ohroženo testování skotu na bovinní spongiformní encefalopatii. Podle slov ředitele slovenské státní veterinární správy Dušana Magice má zvolenská laboratoř na krytí výdajů spojených s testováním BSE jen do 20. března.

Na Slovensku bylo do dnešního dne zaznamenáno šest pozitivních případů tzv. nemoci šílených krav. Cena za vyšetření jednoho kusu činí zhruba 2100 Sk. „Neschopnost financovat testy na BSE a další neškodné odstraňování specifických rizikových materiálů z dobytka a svoz uhynulých zvířat může vyvolat nejen nedůvěru obyvatelstva vůči hovězímu masu, ale i ohrozit mezinárodní reputaci Slovenska, jehož veterinární standardy byly ze strany EU dosud hodnoceny pozitivně,“ řekl v pátek Dušan Magic.
Situaci komplikuje hrozba odpojení plynu v kafilérii v Nitře, která se zabývá likvidací těchto zvířat, vzhledem k neplacení faktur za dodávku plynu.
Jen v letošním roce je na pokrytí nákladů spojených s vyšetřením potřeba 465,5 miliónů Sk. Státní rozpočet by měl přispět 402 milióny, asi šedesáti milióny by měli podílet chovatelé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *