10.08.2015 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tlumačovský hřebčinec slaví letos 90 let

Zemský hřebčinec v Tlumačově slaví letos 90 let od svého vzniku. Do konce letošního roku by měl dokončit přeměnu ze státního podniku na státní příspěvkovou organizaci. Do budoucna chystá velké investice v několika desítkách milionů korun.

Zbezpečení plemeníků pro zemský chov je prioritním cílem hřebčince. V současné době žije v Tlumačově 170 hřebců, včetně hříbat. Péče o genofond rozvíjí původní plemena vyšlechtěná na našem území. Hřebčinec bude rozšířen o inseminační boxy pro zmražování inseminačních dávek. Nyní jsou v Tlumačově majetkem hřebčince pastviny a půda o celkové rozloze 325 hektarů.

Zemský hřebčinec Tlumačov byl založen v roce 1925, sloučením několika bývalých vojenských hřebčinců. Měl zajistit plemeníky pro vojenské koně, dělostřelecké i důstojnické. Postupem času kůň ztrácel využití pro armádu i zemědělství a stavy koní se snižovaly.
Postupně se využití koně měnilo z hospodářské oblasti do oblasti zájmu a sportovního vyžití. Výjimkou zůstávají lesní práce, kdy je v některých hůře přístupných terénech pomoc koní stále vítaná. Po roce 1989 se rozpadly velké chovy v podnicích. V ČR tehdy klesl počet koní ze 150 000 na 28 000 jedinců. Nyní se jejich počet odhaduje na 88 000.*

 

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down