27.01.2009 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tlumení varroázy přináší slibné výsledky

Vyšetření je od letošního roku hrazeno ze státního rozpočtu

V uplynulém roce včelaři postupovali podle pokynu Státní veterinární správy ČR, tj. ošetřovali zavíčkovaný plod v úlech doporučenými přípravky. Podle výsledků laboratorního vyšetření bude stanoven další postup.
Do 15. února mají včelaři odeslat k vyšetření do některého ze státních veterinárních ústavů nebo do Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic tzv. „měl“, odrolky, které se nachází na dně úlů. Toto vyšetření je od letošního roku hrazeno ze státního rozpočtu. Tam, kde budou zjištěny tři samičky roztoče na včelstvo, bude nutné postupovat podle Státní veterinární správou vypracovaného metodického návodu. To znamená ošetřit taková včelstva stejně jako v uplynulém roce – provést předjarní ošetření – natřít víčka buněk zavíčkovaného plodu vodní emulzí přípravku M-1 AER, spojený s fumigací přípravkem Varidol FUM. Rozhodující význam má nátěr plodu, který je postižen roztoči a jejich vývojovými stadii uvnitř plodových buněk i roztoči na včelách. Fumigace Varidolem je pojistkou při případné rezistenci roztočů na pyrethroidy nebo pro případ nedostatečné plochy zavíčkovaného plodu.

Emulze (0,25%) se připraví vmícháním 5 kapek M-1 AER do 50 ml vody. Natírat opatrně pomalými pohyby, aby emulze pronikla víčka, ale tak, aby nebyly zasaženy ostatní plochy plástu. Použít lze nejlépe plochý štětec. Na každé stanoviště se musí použít nový štětec! Nenatírat více než 10 decimetrů čtverečních zavíčkovaného plodu. Emulzi připravit každý den čerstvou.

Mělo by být samozřejmé, a naši včelaři to dobře ví, že v průběhu celého roku je třeba věnovat zvýšenou pozornost tlumení varroázy. I v létě je nutné se věnovat průběžné diagnostice, včas nasadit léčiva. V případě jakýchkoli problémů či dotazů je třeba se obrátit na místně příslušnou krajskou veterinární správu.

Hovoříme-li o varroáze, je třeba připomenout, že na rozdíl od této nákazy způsobené roztoči existuje ještě nebezpečnější onemocnění, kterým je mor včelího plodu, toto se však neléčí, ale likvidují se celá včelstva, a to všechna včelstva na stanovišti, přičemž včelaři přísluší náhrada za utrpěnou škodu.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down