04.02.2002 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tlumení vztekliny je úspěšné

Díky veterinárním opatřením Státní veterinární správy ČR se podařilo území našeho státu oprostit od chorob, jakými jsou např. tuberkulóza, brucelóza a leukóza skotu, Aujezskyho choroba nebo klasický mor prasat. K onemocněním, která se u nás daří s úspěchem tlumit, patří i vzteklina. Zatímco v roce 1999 bylo v ČR zaznamenáno 214 případů, vloni už pouze 35 případů tohoto onemocnění.

Podle dostupných statistických údajů SVS ČR v roce 1999 evidovala 214 případů vztekliny, o rok později se počet snížil na 165 případů a v loňském roce bylo dokonce pouze 35 z vyšetřovaných zvířat pozitivních. Navíc se podařilo dosáhnout toho, že po tři měsíce (v červenu, srpnu a září) nebyl zaznamenán jediný pozitivní případ. Tato situace se opakovala naposledy v padesátých letech minulého století.
Pokud se zaměříme na druhové zastoupení nemocných zvířat, první místo v četnosti onemocnění zaujímají lišky (každý rok tvoří 80 – 90 % nemocných zvířat). Následují jezevci, srny a kuny, tzn. volně žijící zvířata. Z domácích zvířat se vzteklina vyskytuje především u koček, u přežvýkavců (ovce a skot) a psů je četnost onemocnění nižší.
Nejdůležitější částí preventivních opatření, jak vyplývá z početního zastoupení postižených zvířat, je vakcinace divokých lišek. SVS ČR pravidelně organizuje jarní a podzimní očkování, aby byly vakcinovány i dospívající lišky z jarních vrhů. Kladení návnad s očkovací látkou se provádí letecky a ručně. Po provedení plošné vakcinace je zapotřebí zkontrolovat její účinnost. Ta se provádí v době od tří týdnů po skončení kladení návnad. Myslivci ulovené lišky zasílají k vyšetření a lovcům je vypláceno 200 Kč za kus jako zástřelné. Vloni bylo použito téměř dva miliony dávek vakcíny a letos bude její počet obdobný.
V loňském roce neevidovala SVS ČR žádný případ vztekliny u psa v naší republice. Podle zákona 166/1999 o veterinární péči je v ČR každý chovatel povinen psa ve stáří od tří měsíců do šesti měsíců proti vzteklině očkovat a dále pak každý rok vakcinaci opakovat. U koček tato povinnost neplatí.
Ačkoli by se mohlo zdát, že prováděná opatření jsou zbytečná a nákladná, podle dosažených výsledků je zřejmé, že se vzteklinu v České republice daří úspěšně tlumit a při soustavné péči by se mohlo podařit ji zcela vymýtit. Náklady na vakcinaci (ročně se pohybují kolem třiceti milionů korun) se vrátí tím, že se sníží finanční prostředky, které naše zdravotnictví ročně vydává za ošetření a nákladnou specifickou léčbu lidí pokousaných nemocnými zvířaty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down