23.05.2007 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Toulaví psi v Moskvě jsou sterilizováni a vybaveni mikročipy

Asi dva tisíce toulavých psů vybavili veterinární lékaři v Moskvě od počátku roku mikročipy.

Psi, o které se nikdo nestará, stojí ruské hlavní město každý rok nemalé peníze. V Moskvě žijí desetitisíce psů volně. Na čipech pod kůží jsou informace o sterilizaci zvířete a jeho naočkování proti vzteklině.
Podobné mikročipy samozřejmě dostávají i psi, kteří mají majitele. Mikročip stojí přibližně tisíc rublů (asi 800 korun).
Loni stáli toulaví psi městský rozpočet téměř 55 milionů rublů (asi 44 milionů korun) a letos to bude zřejmě ještě o několik milionů více. Loni bylo chyceno 2239 toulavých psů a 164 koček, 2134 psů bylo sterilizováno a 446 předáno do útulků. Kromě nečekaných útoků hrozí lidem v Rusku od toulavých psů ještě další nebezpečí - nákaza vzteklinou.
Podle úřadu moskevského starosty je ve městě nyní okolo 27.000 toulavých psů, kynologové ale nesouhlasí a uvádí údaje až čtyřikrát vyšší.
Ve snaze zamezit množení těchto zvířat, která přežívají ve smečkách po celém městě a v zimě se bez problémů dopravují například podzemní dráhou, přistoupili ruští veterináři k jejich hromadné sterilizaci. Od roku 2001 bylo sterilizováno okolo 40.000 psů. Program se ale podle některých kritiků minul účinkem a je třeba hledat nové řešení. Úplnou likvidaci například jedem však městští úředníci zamítli a v současnosti se stále řeší, co s desetitisíci toulavých psů dělat.
Kdyby se Moskva svých toulavých psů zbavila, nebude to pro obyvatele úplná výhra, protože ve městě se přemnoží krysy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down