Toulaví psi v Moskvě jsou sterilizováni a vybaveni mikročipy

Asi dva tisíce toulavých psů vybavili veterinární lékaři v Moskvě od počátku roku mikročipy.

Psi, o které se nikdo nestará, stojí ruské hlavní město každý rok nemalé peníze. V Moskvě žijí desetitisíce psů volně. Na čipech pod kůží jsou informace o sterilizaci zvířete a jeho naočkování proti vzteklině.
Podobné mikročipy samozřejmě dostávají i psi, kteří mají majitele. Mikročip stojí přibližně tisíc rublů (asi 800 korun).
Loni stáli toulaví psi městský rozpočet téměř 55 milionů rublů (asi 44 milionů korun) a letos to bude zřejmě ještě o několik milionů více. Loni bylo chyceno 2239 toulavých psů a 164 koček, 2134 psů bylo sterilizováno a 446 předáno do útulků. Kromě nečekaných útoků hrozí lidem v Rusku od toulavých psů ještě další nebezpečí – nákaza vzteklinou.
Podle úřadu moskevského starosty je ve městě nyní okolo 27.000 toulavých psů, kynologové ale nesouhlasí a uvádí údaje až čtyřikrát vyšší.
Ve snaze zamezit množení těchto zvířat, která přežívají ve smečkách po celém městě a v zimě se bez problémů dopravují například podzemní dráhou, přistoupili ruští veterináři k jejich hromadné sterilizaci. Od roku 2001 bylo sterilizováno okolo 40.000 psů. Program se ale podle některých kritiků minul účinkem a je třeba hledat nové řešení. Úplnou likvidaci například jedem však městští úředníci zamítli a v současnosti se stále řeší, co s desetitisíci toulavých psů dělat.
Kdyby se Moskva svých toulavých psů zbavila, nebude to pro obyvatele úplná výhra, protože ve městě se přemnoží krysy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *