10.05.2010 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Transformace hřebčína v Kladrubech

Státní podnik bude přeměněn na příspěvkovou organizaci

Vláda vzala dne 3. května na vědomí zrušení státního podniku Národní hřebčín Kladruby. Jeho majetek má být převeden na stejnojmennou příspěvkovou organizaci. Před zrušením státního podniku Národní hřebčín Kladruby je nutné novelizovat plemenářský zákon. Přeměnou státního podniku na příspěvkovou organizaci chce ministerstvo zemědělství získat peníze na záchranu hřebčína. Je to v současnosti jediný způsob, jak lze získat peníze z Evropské unie, které bude potřebovat tato národní kulturní památka na svoji záchranu. Národní hřebčín Kladruby je nejstarším velkým hřebčínem na světě, loni od jeho založení uplynulo 430 let. Od roku 2002 je kladrubský hřebčín a kmenové stádo tamních běloušů národní kulturní památkou.

Valná hromada Asociace svazů chovatelů koní ČR minulý týden ve čtvrtek podpořila ponechání Národního hřebčína Kladruby jako státního podniku.
V roce 1993 vlastnil státní podnik hřebčín Kladruby 5000 hektarů pozemků, dnes vlastní pouze 1000 hektarů. V té době vlastnil hřebčín ještě dva mlýny a jatky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down