03.06.2014 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trefit se vedle, to může být velmi smutné a trapné…

…jako v případě, kdy se aktivistům v Německu „podařilo“ o půlnoci přimět Bundespolicii, aby zastavila legální zásilku zájmových zvířat směřující do Belgie. Čacké policii se podařilo zásilku „zadržet“, a přestože přepravce splňoval všechny podmínky dané evropskými předpisy, v rozporu s předpisy ponechali zvířata do druhého dne do rána uzavřená, a až poté je, opět v rozporu s platnou legislativou, umístili do bavorského útulku.

 

Kam až povede sice dobře míněná snaha bránit nelegálním dovozům? Zadržet zásilku, která je systémem TRACES sledována a dosledovatelná, a způsobit problémy především přepravovaným zvířatům?

A pak se chlubit, jak tak nyní někteří činí, že se jim podařilo zastavit zásilku, zabránit obchodu, aniž zmíní, že byla způsobena újma zvířatům, tak to je na pováženou.

Státní veterinární správa bude o této skutečnosti informovat Komisi EU, protože nejde o první případ, kdy jsou šikanováni legální podnikatelé. Nic proti tomu, že je potřeba razantně postupovat proti nelegálnímu vývozu a dovozu čehokoli, zejména živých zvířat. Státní veterinární správa v tomto duchu postupuje společně jak s policií ČR, tak i s dozorovými orgány členských zemí.

Podobně zástupci SVS vystupovali na nedávné konferenci v Senátu, která byla zaměřena na nelegální podnikání, tj. v tomto případě na nelegální obchodování se zvířaty.

Poslední „akce“ německé policie je klasickou ukázkou, jak „být akční“ a pak nikde nic. Při kontrole, která proběhla až po několika hodinách, ráno, nebylo z hlediska welfare zjištěno žádné pochybení, veškeré doklady taktéž v pořádku. Záminkou pro odebrání bylo to, že obchodník splnil požadavek belgického odběratele a nechal naočkovat proti vzteklině štěňata starší 9 týdnů, přičemž povinné je až po třech měsících.

Státní veterinární správa bude na úrovni orgánů EU takovéto praktiky některých německých orgánů pranýřovat. Pokud je EU založena na zásadě volného obchodu, při splnění předepsaných podmínek nelze takovýto svévolný postup tolerovat.*

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

 1. Podle statusu na stránce útulku Norimberg, kam byla převezena štěnda ze zadrženého transportu dne 29. 5. firmy Skládal ze Zlína, bylo potvrzeno, že některá štěnd mají parvu. Zde je celý příspěvek.
  Heute war kein guter Tag. Viele unserer Kleinen hatten sehr, sehr schwierige Phasen über den Tag verteilt. Am schlimmsten erwischt hat es unsere fünf Labradore, die bereits gestern Nachmittag in unsere Krankenstation umziehen mussten. Heute Vormittag musste einer nach dem anderen an die Infusion. Gerade eben mussten wir zwei der Labradore und einen Shih Tzu in die Klinik bringen, weil wir hier nichts mehr tun können für sie.
  Die Laborergebnisse haben unsere Befürchtungen bestätigt: die Welpen haben das Parvovirus. Nach den Ereignissen des heutigen Tages hätten wir aber auch ohne Bestätigung aus dem Labor keinen Zweifel mehr daran gehabt.
  Eine Behandlung gegen Parvovirose bekommen die Welpen natürlich schon. Hier gibt es nur die Möglichkeit der Gabe eines Serums mit Antikörpern. Doch dies ist ein Wettlauf mit der Zeit: schafft es der Virus, sich schneller auszubreiten als die Antikörper, hat das Tier den Kampf verloren.
  Bei Welpen geht der Verlauf meist sehr schnell. Gerade noch munter und fidel, brechen die Kleinen gefühlt von einer Minute auf die andere zusammen, stellen das Fressen ein, übergeben sich, bekommen Durchfall und sind matt und abgeschlagen, teilweise apathisch. Bitte drückt alle die Daumen für unsere Kleinen und tut uns den Gefallen, hier auf unserer Seite keine unschönen Diskussionen zu führen. Die Nerven aller liegen im Moment blank und die Welpen brauchen jede positive Unterstützung, die sie bekommen können.
  Vzhledem k tomu, že v Německu žiju, tak bych k tomu dodala, že kdyby bylo vše v pořádku, tak by si německé úřady nedovolily po kontrole transport nepustit. Obrátila jsem se přímo na útulek v Norimberku, kam byla zvířátka umístěna a dověděla jsem se, že je asi polovina štěnd pod 8 týdnů věku a 4 štěnda na tom byla tak špatně, že byla převezena na vet. kliniku s podezřením na parvu. Z tohoto důvodu to vidím trošku jinak, než je zde SVS prezentováno. To ještě neznamená, že když má firma živnost na převoz a prodej zvířat, že si nemůže občas vylepšit svůj rozpočet výkupem podměrečných štěnd z klecových chovů někde ve sklepě nebo v garáži. A jsou tam jiná a jiná malá pohybení… Nechci zde nikomu nic podsouvat, ale nabízí se otázka, kdo z inspektorů příslušné KVS ten traces vystavoval a zda ten transport opravdu fyzicky kontroloval…
  Pan ing., Duben totiž neví, co víme my a jak dlouho už Stejkala monitorujeme. A my chceme někoho šikanovat? Doporučovala bych, aby si SVS udělala pořádek ve vlastních řadách…
  Já si mluvčího vážím, je to šikovný a obratný mluvčí a je mi jasné, že je placen za to, aby hájil zájmy SVS, proto přeci nebude prudit proti chlebodárci.
  Ale i jemu musí být jasné, že nejsem sebevrah a hysterka, která udělá takovou akci bez řádného promyšlení a rešerší…
  Čekala jsem jen na konferenci v senátu, abych se ubezpečila, že je ze strany st. úředníků dobrá vůle množáky postihovat, bohužel to bylo velké zklamání.
  SVS a GFŘ se k tomu postavili s mnoha výmluvami, že toto a ono nejde. Nemají vůbec plán a ani žádný nepřipravují, což je velmi smutné.
  Kdyby si odpovědní úředníci SVS udělali pořádek ve vlastních řadách na KVS a vyházeli inspektory, kteří mhouří oči nad sviňárnama (je tu podezření, že si to nechají zaplatit), transporty odbavují nedbale, prdí na to a čekají až jim vznikne nárok na rentu, bylo by líp a naše země by byla příkladem pro ostatní postkomunistické země. Místo toho jsme v Evropě uváděni na první místo v množení. Smutná a ostudná bilance.
  V podstatě v ČR nikoho utrpení zvířat nezajímá, a že je okrádán stát na daních, to už tuplem nikoho nezajímá…

  Danuše Herpe Jungmannová
  SOS for PETS, o. s.
  Předsedkyně - Vereinvorsitzende
  Zalužanská 404
  CZ-403 39 Chlumec
  Tel: +420608901091
  Handy: +4917623231294
  IČO: 22743901
  E-mail: isabe911@gmail.com; isabelle911@email.cz
  http://sosforpets.webnode.cz/; http://www.sos-for-pets.de/

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down