27.09.2002 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třetí případ BSE

U pět let staré krávy patřící Zemědělskému družstvu Deblín v okrese Brno – venkov, která byla poražena 25. září na jatkách v Brně a vyšetřena ve Státním veterinárním ústavu Jihlava, bylo zjištěno onemocnění BSE. Jedná se o třetí případ nákazy v České republice.

Pracovníci státní veterinární správy a představitelé deblínského družstva nyní zkoumají všechny souvislosti kolem nákazy BSE. Již dvě hodiny po zjištění pozitivního nálezu byla v družstvu zavedena předběžná opatření, především bylo zastaveno přemísťování skotu. Nyní se prověřuje, zda a kam byla od roku 1997 přemístěna z družstva jiná zvířata, čím se v družstvu skot krmil a od koho se krmivo nakupovalo.
Ústav již provedl dva testy s pozitivním výsledkem. Definitivně potvrdit nebo vyvrátit onemocnění by měl výsledek imunohistochemického vyšetření, který bude znám pravděpodobně v úterý 1. října.
Ze čtyř potomků nakažené krávy žijí ještě dva. Dva již byli poraženi dříve ve věku nad 30 měsíců, kdy se zvířata na BSE povinně testují. Vyšetření obou kusů bylo negativní. Dva živí potomci budou na základě mimořádného opatření poraženi a vyšetřeni, stejně jako vrstevníci o půl roku starší a o půl roku mladší.
V České republice se dosud vyskytly dva případy BSE. První nakažený kus veterináři zjistili loni v červnu, druhý následoval loni v srpnu. Po červnovém případu nařídila Státní veterinární správa ČR testovat na BSE veškerý poražený skot starší 30 měsíců, předtím se kontrolovaly jen vymezené rizikové skupiny. Dosud bylo prověřeno přes 230 000 zvířat, z toho 114 146 kusů loni.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down