25.03.2008 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třetina doplňků stravy neobsahuje látky z etikety

V České republice se objevuje stále více potravinových doplňků, které obsahují zakázané látky či jejich složení neodpovídá údajům na etiketách.

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se to týká třetiny všech výrobků kontrolovaných v minulém roce. Letos inspekce zakázala prodej již šesti doplňků stravy, jeden z nich obsahoval dokonce dva nebezpečné anabolické steroidy. Inspekce proto při nákupu podobných přípravků doporučuje zvýšenou obezřetnost.
Doplňky stravy jsou v současnosti hitem a ze strany spotřebitelů se těší obrovské důvěře. Přestože slibují často až zázračné účinky od léčení astmatu až po zpomalení růstu nádorů, od běžných potravin se liší jen zvýšeným množstvím vitamínů nebo minerálních látek. Mohou mít tedy příznivé účinky, ale žádný zdravotní problém nevyřeší, rozhodně nejde o lék; to se týká i doplňků stravy nabízených přímo v lékárnách.
Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je podle něj také v podmínkách, které musejí splnit, než vstoupí na trh. Zatímco léky procházejí náročnými klinickými studiemi u Státního úřadu pro kontrolu léčiv, doplňky stravy jsou pouze notifikovány ministerstvem zdravotnictví. Jde tedy jen o oznamovací povinnost. Ministerstvo schvaluje pouze ty doplňky, které obsahují jiné látky než ty, které jsou uvedeny ve vyhlášce. I tak se ale posudky zabývají výhradně bezpečností výrobku a nikoliv jeho účinností.
Problematický je také způsob prodeje některých doplňků stravy. Často jsou nabízeny přes internetový prodej nebo na prezentačních akcích. Dealeři často zneužívají neznalost a zoufalost nemocných lidí, kteří jsou ochotni za vyléčení zaplatit tisícové částky. Tvrzení o léčebných účincích na prezentacích zaznívá jen ústně, případné dokazování je proto velmi problematické. SZPI může kontrolovat pouze údaje na obalech výrobků a příbalových letácích, informace v tištěné reklamě nebo prodejním katalogu kontrolují živnostenské úřady. V případě internetového prodeje je zase mnohdy obtížné vypátrat provozovatele obchodu.
Mezi nejnebezpečnější doplňky stravy patří přípravky pro sportovce, které mohou v některých případech trvale poškodit zdraví. Platí to třeba o nedávno odhaleném přípravku San Attitude od firmy Redam, který obsahuje velké množství dvou zakázaných anabolických steroidů. Jde o extrémně nebezpečný výrobek a likvidaci celé šarže provedou sami inspektoři SZPI. Z výsledků kontrol v roce 2005 vyplynulo, že téměř polovina přípravků měla jiné složení, než bylo deklarováno na obale. Jeden dokonce neobsahoval téměř žádnou z uvedených látek, šlo pouze o roztok cukru s jahodovou příchutí.
SZPI kontroluje doplňky stravy od roku 2004, které byly v legislativě vyčleněny z běžných potravin a zařazeny do speciální kategorie. V roce 2005 odebrala inspekce 62 vzorků, z nichž za nevyhovující označila 18, o rok později to bylo již 92 vzorků a 30 zákazů prodeje. Vloni SZPI testovala 228 výrobků, v testech jich nevyhovělo 35.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down