Tři Ceny ministra zemědělství pro VÚVeL

Ministerstvo zemědělství  již tradičně  společně s Českou akademií zemědělských věd vyhlásilo i letos soutěž o Cenu ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce a Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje. Dne 25. 08. 2022 při příležitosti zahájení letošního 48. ročníku agrosalonu Země živitelka ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula předal ceny těm nejlepším.

Za Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i.,  to byli hned dvě vědkyně a jeden vědec.

V kategorii Cena ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce  získala 1. cenu MVDr. Nikola Hodkovicová, Ph.D., za práci nazvanou:

Ovlivňuje orální příjem mikročástic polyethylenu zdravotní stav pstruha duhového (Oncorhynchus mykiss)?

Práce se zabývala vymezením toxicity mikroplastů, které přispívají ke globálnímu znečištění vodních ploch. „Náš experiment zkoumal orální toxicitu polyethylenových mikročástic u pstruha duhového a zjistil potenciální přechod mikročástic do tělních orgánů a narušení zdravotního stavu ryb na několika analytických úrovních. To v důsledku může způsobit problémy nejen pro samotného rybího jedince, ale také pro cílového konzumenta,“ uvedla autorka.

Uznání ministra zemědělství získala Ing. Lucie Hlucháňová, Ph.D., za studii nazvanou: Vakuově balený tatarský biftek: Výskyt Listeria monocytogenes a hodnocení účinnosti přípravku ListexTM P100.

Studie se věnovala výskytu bakterie Listeria monocytogenes ve vakuově balených tatarských biftecích z tržní sítě České republiky a charakterizaci získaných kmenů pomocí typizačních metod. Součástí studie byl rovněž modelový experiment, na základě kterého byla zhodnocena účinnost komerčního fágového přípravku ListexTM P100 proti L. monocytogenes uměle inokulovaným do vzorků tatarských bifteků,“ řekla doktorka Hlucháňová.

Krásné druhé místo obsadil MVDr. Kamil Kovařčík, Ph.D., v kategorii nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje za diagnostickou soupravu: Imunoenzymatická souprava (ELISA) pro screeningové stanovení protilátek proti Mycobacterium avium spp paratuberculosis  (MAP) v hovězím séru, plazmě a mléku, která byla v roce 2021 uvedena na trh a úspěšně se prodává.

Souprava se využívá pro diagnostiku paratuberkulózy v rámci metod tlumení a certifikačního programu v chovech skotu v ČR i zahraničí,“ vysvětlil Dr. Kovařčík.

„Pro VÚVeL to znamená významné uznání vědecké práce, všem odměněným gratulujeme a přejeme další úspěchy  a to nejenom v profesním, ale i v osobním životě,“ dodal MVDr. Martin Faldyna, Ph.D., ředitel VÚVeL.*

Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i.
MVDr. Martin Šanda
PR Manager
Tel.: 771 123 070
E-mail: martin.sanda@vri.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down