Třináctá nakažená?

Pětiletá kráva z chovu společnosti ZEAS se sídlem v Podhorním Újezdu na Jičínsku bude pravděpodobně třináctým případem tzv. nemoci šílených krav (BSE). Výsledky kontrolního vyšetření, které nemoc definitivně potvrdí či vyvrátí, by měly být příští týden.

Veterinární správa postupuje podle obvyklých mimořádných opatření, mezi než patří zákaz přesunů zvířat z postiženého chovu. Podle ústředního ředitele SVS Josefa Holejšovského bude v případě pozitivního výsledku vyšetření preventivně utraceno 143 kusů vrstevnic a potomků.
Společnost ZEAS hospodaří na zhruba dvou tisících hektarech pozemků a celkem chová 480 kusů krav. Podle hlavního zootechnika společnosti Miloše Splítka je v jejich podniku 141 vrstevnic podezřelé krávy. Družstvo má chov pojištěný. Celkem zemědělci v Podhorním Újezdu chovají zhruba 1100 kusů hovězího dobytka.
Počet nakažených kusů je podle Státní veterinární správy ČR malý v porovnání s ostatními zeměmi s výskytem BSE, kde jde o desítky, popřípadě stovky případů. Ve Velké Británii jsou to dokonce tisíce zvířat.
V České republice bylo dosud na tzv. nemoc šílených krav (BSE) vyšetřeno 606.000 zvířat. Počet krav poražených v souvislosti s dosavadními 12 případy BSE se přiblíží dvěma tisícům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *