13.12.2007 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trvající nebezpečí výskytu aviární influenzy si vynutilo další opatření

Požadavky na biologickou ochranu chovů a obchodování.

Rozhodnutí 2007/803/EC prodlužuje rozhodnutí 2005/731/EC a 2005/724/EC, která stanovují požadavky na biologickou ochranu chovů a na obchodování, a to na další rok. K tomuto rozhodnutí orgány EU dospěly po zhodnocení výskytu ptačí chřipky na území Velké Británie, Rumunska a nejnověji Polska.
Státní veterinární správa ČR již naše chovatele několikrát upozornila na to, že virus aviární influenzy se prokazatelně v evropském prostředí stále vyskytuje, tudíž je nanejvýš nutné věnovat chovům pozornost a uvědomit si, že v souladu s evropskou legislativou stále platí mimořádná veterinární opatření, která říkají, že chovatelé podnikatelé jsou povinni hlásit místně příslušné krajské veterinární správě pokles v příjmu potravy a vody u chované drůbeže o více než 20 % nebo pokles snášky o více než 5 % po dobu delší než dva dny, nebo úmrtnost vyšší než 3 % týdně.
Při hranicích s Polskem, je nutné věnovat pozornost chovům drůbeže ve volnosti. Omezit pohyb ve volnosti na minimum, přístup k napájecí vodě by neměli mít volně žijící ptáci. Doporučení pro chovatele kachen a hus: v době podzimních honů držet tuto vodní drůbež tak, aby nemohlo docházet ke kontaktu s volně žijícími ptáky.
Na základě našich letošních zkušeností i zkušeností z ostatních zemí lze potvrdit, že sice zavlečení do chovu je možné, avšak náležitým dodržováním veterinárních předpisů a doporučení lze toto riziko omezit a další rozšíření omezit zcela zásadním způsobem.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down