Tržby z hlavních komodit letos klesnou

Podle Zemědělského svazu ČR klesnou letos meziročně tržby u hlavních zemědělských komodit o zhruba 15 procent. Celkový odhad čítá přibližně 79 miliard korun. Oproti loňskému rekordnímu roku se na propadu podílí zejména pokles výkupních cen (u mléka klesnou tržby až o pětinu). Snižování cen se týká všech farmářů v Evropské unii.

Zisk zemědělců za významné agrární komodity v absolutní hodnotě v letech 2014 a 2013 byl více než 93 miliard korun.
Nejvíc letos klesly výkupní ceny živočišných výrobků, např. mléka a jatečných prasat. Dlouhodobě se snižuje podíl živočišných komodit oproti rostlinným. V roce 2005 činil 66 procent tržeb, letos se odhaduje na 51 procent.
Mezi hlavní zemědělské komodity patří jatečný skot, mléko prasata, drůbež, vejce, obiloviny, řepka, cukrovka a brambory. Nejvýraznější změnou v živočišných komoditách byl zaznamenán v podílu tržeb za jatečná prasata, zatímco v roce 2010 činil 24 procent, v roce 2015 se předpokládá 20 procent.
Evropská komise vyčlenila v souvislosti s klesajícími cenami mléka 500 milionů eur, na přímou pomoc zemědělcům připadne 420 milionů z těchto peněz. ČR obdrží 11,2 milionu eur. Zisk českého zemědělství loni meziročně vzrostl téměř o 40 procent na 22,9 miliardy korun. To je nejlepší výkon od roku 1998, odkdy je v u nás sledován statisticky. Na tomto zisku se podílí i dotace, loni získali čeští zemědělci z evropských i národních dotací 32,9 miliard korun.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *