09.02.2017 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tržby zemědělců loni klesly

Tržby za hlavní zemědělské komodity - mléko, řepka, obiloviny a maso, loni v ČR klesly o tři miliardy korun na 85 miliard Kč. Přesto by měly být mírně vyšší, než je dlouhodobý průměr.

Na klesajících tržbách se podílí zejména pokles ceny mléka a obilovin. Celkový obrat by měl být o 15 až 20 miliard Kč vyšší. U živočišných výrobků se snížily tržby o tři až 3,5 miliardy korun, u rostlinných vzrostly kvůli zvýšení cen řepky zhruba o 800 milionů Kč. Pouze u mléka se snížil obrat o tři miliardy korun. V prosinci měli čeští chovatelé nejnižší realizační cenu za mléko v Evropské unii.

U ostatních živočišných komodit jsou hodnoty stejné jako v roce 2015. Menší propad zaznamenaly tržby u prasat, jatečné drůbeže a vajec, k mírnému růstu tržby přispěl prodej jatečného skotu. Nejvyšší tržby byly zaznamenány loni u obilovin, zisk činil 22 miliard korun, pak následovaly mléko a řepka. Zisk v českém zemědělství klesl v roce 2015 o 27,3 procenta na 16,9 miliardy Kč (Český statistický úřad, ČSÚ). Příčinou byly snížené ceny zemědělských komodit, hlavně živočišných produktů (mléko a vepřové maso). Projevilo se i sucho. Celková zemědělská produkce činila předloni 126,5 miliardy korun, z toho rostlinná dosáhla 74,7 miliard Kč a živočišná 46 miliard Kč.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down